«Հայաստանի տարածքում չկա Զանգեզուր անվամբ տարածքային միավոր». Ռուբինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում չկա Զանգեզուր անվամբ տարածքային միավոր․ «Հայաստանը երբեք չի համաձայնել Ադրբեջանին տալ միջանցք՝ արտատարածքային տրամաբանությամբ»,- ասել է նա Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ժամանակ։
«Մենք ցանկանում ենք հաղորդակցությունների ապաշրջափակում` ինքնիշխանության, օրենսդրության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- ընդգծել է Ռուբինյանը։
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն էլ ասել է, թե  Ադրբեջանը ցանկանում է Նախիջևանի հետ ունենալ հեշտացված հասանելիություն․ «Քննարկել ենք տարբեր մոդելներ, նաև՝ Կալինինգրադինը։
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը պետք է տրամադրեր այդ հասանելիությունը, սակայն այժմ հարցը Հայաստանի դաշտում է, որը կարող է օգուտներ ստանալ մեծ հնարավորություններից»,- ասել է նա։

"There is no territorial unit named Zangezur in Armenia." Rubinyan (VIDEO)
Ruben Rubinyan, the special representative of Armenia in the negotiations for the settlement of Armenian-Turkish relations, stated that there is no territorial unit named Zangezur in the sovereign territory of Armenia. "Armenia has never agreed to give Azerbaijan a corridor with extraterritorial logic," he said during the Antalya diplomatic forum.
"We want the unblocking of communications based on sovereignty, legislation, territorial integrity, equality, and reciprocity principles," Rubinyan emphasized.
Hikmet Hajiyev, adviser to the President of Azerbaijan, said that Azerbaijan wants more accessible access to Nakhichevan. "We discussed various models, including Kaliningrad.
With the tripartite statement of November 9, Armenia should have provided that access, but now the issue is in Armenia's field, which can benefit from great opportunities," he said.