«Հայաստանի տարածքում չկա Զանգեզուր անվամբ տարածքային միավոր». Ռուբինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում չկա Զանգեզուր անվամբ տարածքային միավոր․ «Հայաստանը երբեք չի համաձայնել Ադրբեջանին տալ միջանցք՝ արտատարածքային տրամաբանությամբ»,- ասել է նա Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ժամանակ։
«Մենք ցանկանում ենք հաղորդակցությունների ապաշրջափակում` ինքնիշխանության, օրենսդրության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա»,- ընդգծել է Ռուբինյանը։
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն էլ ասել է, թե  Ադրբեջանը ցանկանում է Նախիջևանի հետ ունենալ հեշտացված հասանելիություն․ «Քննարկել ենք տարբեր մոդելներ, նաև՝ Կալինինգրադինը։
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Հայաստանը պետք է տրամադրեր այդ հասանելիությունը, սակայն այժմ հարցը Հայաստանի դաշտում է, որը կարող է օգուտներ ստանալ մեծ հնարավորություններից»,- ասել է նա։

«На территории Армении нет территориальной единицы под названием Зангезур». Рубинян (ВИДЕО)
Специальный представитель Армении на переговорах по урегулированию армяно-турецких отношений Рубен Рубинян заявил, что на суверенной территории Армении нет территориальной единицы под названием Зангезур. " Армения никогда не соглашалась предоставить Азербайджану коридор экстерриториальной логики", - заявил он на дипломатическом форуме в Анталии.
"Мы хотим разблокировки коммуникаций на основе принципов суверенитета, законодательства, территориальной целостности, равенства и взаимности ", - подчеркнул Рубинян.
Хикмет Гаджиев, советник президента Азербайджана, также заявил, что Азербайджан хочет иметь более легкий доступ к Нахиджевану. « Мы обсуждали разные модели, в том числе и Калининградскую.
Согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября, Армения должна была предоставить этот доступ, но сейчас вопрос находится в поле Армении, которая может воспользоваться большими возможностями", - сказал он.