Այսօր Մարտ 1–ի ոճրագործության 16–րդ տարելիցն է
2008թ. փետրվարի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո, այն ժամանակվա գործող իշխանությունը համատարած ընտրակեղծիքների ու խախտումների միջոցով ապահովեց Սերժ Սարգսյանի «հաղթանակը», որից հետո հարյուր հազարավոր հայաստանցիներ դուրս եկան հրապարակ` ի աջակցություն ընդդիմադիր թեկնածու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի և մերժելով իշխանության յուրացումը։
10 օր շարունակ մայրաքաղաքի կենտրոնում շուրջօրյա ցույցեր էին։ Հզոր համաժողովրդական շարժումը, հայտարարված շուրջօրյա հանրահավաքը իշխանություններին հասկացնել տվեց, որ բռնազավթած նախագահական աթոռը այլևս պահպանել հնարավոր չէ, իշխանությունները դիմեցին բռնության․ նախ՝ մարտի 1-ի լուսադեմին ոստիկանական հատուկ ուժերը հարձակվեցին ու բռնի ուժով ցրեցին Ազատության հրապարակում ընթացող շուրջօրյա հանրահավաքները։ Ցերեկը ժողովուրդը հավաքվեց Մյասնիկյանի արձանի մոտ, և արդեն երեկոյան ռեժիմը դիմեց զենքի՝ կրակեց սեփական ժողովրդի վրա:
Զոհվեց 10 քաղաքացի, մարմնական վնասվածքներ ստացան հարյուրավորները: Երկրում հայտարարվեց արտակարգ դրություն։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հարյուրավոր կողմնակիցներ ձերբակալվեցին ու շինծու մեղադրանքներով դատապարտվեցին։ Հետագայում այդ քրեական գործերի մեծամասնությունը բողոքարկվեց ՄԻԵԴ–ում, և բեկանվեցին, իսկ Մարտի 1–ի գործով շինծու մեղադրանքներով դատապարտվածներն արդարացվեցին։
2018թ․ Մարտի 1–ի քրեական գորրծը վերաբացվեց, մեղադրանք առաջադրվեց այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանին, այդ օրերին ԳՇ պետ Սեյրան Օհանյանին՝ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու համար։ Սակայն երկարատև դատական քաշքշուկներից հետո քրեական օրենսգրքի հոդվածը, համաձայն որի առաջադրվել է մեղադրանքը, ճանաչվեց հակասահմանադրական։ Նաև պարզվեց՝ իրավապահ համակարգում կեղծվել էին Մարտի 1–ին առնչվող ապացույցները։ Այս կապակցությամբ հարուցված քրեական գործը դեռ քննվում է։

Today is the 16th anniversary of the March 1 atrocity
After the presidential elections held on February 19, 2008, the then-current government ensured the "victory" of Serzh Sargsyan through widespread election fraud and violations, after which hundreds of thousands of Armenians came out to the square in support of the opposition candidate Levon Ter-Petrosyan and rejected the usurpation of power.
There were round-the-clock demonstrations in the center of the capital for 10 days. The powerful popular movement and the announced round-the-clock rally made the authorities understand that keeping the usurped presidential seat was no longer possible, so the authorities resorted to violence. First, at dawn on March 1, special police forces attacked and violently dispersed the round-the-clock rallies in Freedom Square. During the day, the people gathered near the statue of Myasnikyan, and already in the evening, the regime resorted to weapons and shot at its people.
Ten citizens died, and hundreds were injured. A state of emergency was declared in the country. Hundreds of supporters of Levon Ter-Petrosyan were arrested and convicted on fabricated charges. Later, most of those criminal cases were appealed to the ECHR and overturned, and those convicted on trumped-up charges in the March 1 case were acquitted.
On March 1, 2018, the criminal case was reopened, and charges were brought against then-President Robert Kocharyan, former Minister of Defense Mikayel Harutyunyan, and at that time, the head of the National Security Service, Seyran Ohanyan, for forcibly overthrowing the constitutional order. However, after lengthy court battles, the criminal code article, according to which the charge was brought, was declared unconstitutional. It was also found that the evidence related to March 1 was falsified in the law enforcement system. The criminal case initiated in this connection is still being investigated.