«Ցանկացած բանակցություն ավելի ընդունելի է, քան պատերազմական գործողությունները». Օհանյան
«Ընդհանուր առմամբ, ցանկացած բանակցություն ավելի ընդունելի է, քան պատերազմական գործողությունները». այս մասին այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ արձագանքելով դիտարկումներին, թե գերմանական միջնորդությամբ բանակցությունները չեն կարող արդյունավետ լինել։
Ըստ Օհանյանի՝ 2018-ից սկսած բանակցությունների ընդհատումը հանգեցրեց 2020-ի պատերազմին. «Այդ առումով շփումները կարևոր են։ Բայց նրանց հայտարարություններից տեսանք, որ պայմանավորվել են հերթապահ արարողակարգային խոսքերով արտահայտվել, շարունակել բանակցությունները։ Պարզ չեն, թե որոնք են այն սկզբունքները և հարցերի հերթականությունը»։
Խմբակցության ղեկավարն, անդրադառնալով միջնորդության արդյունավետության հարցին, նկատեց, որ Ադրբեջանի հայտարարությունը, թե միջնորդներ պետք չեն։ Ըստ Օհանյանի՝ փորձում են միայնակ ճնշումներ գործադրել Հայաստանի իշխանությունների վրա, իսկ մյուս կողմից՝ շատ խորամանկորեն օգտագործում են թե արևմտյան, թե ետխորհրդային հարթակը, որպեսզի առաջ տանեն իրենց շահերը։ «Մեր շահերից ելնելով՝ արևմտյան հարթակում ունենք բարեկամական երկրներ, բայց որևէ երկիր տեղում աջակցելու հնարավորություններ չունի, բացի հատվածական դիտորդական առաքելությունից»,- ասաց Օհանյանն՝ ընդգծելով, որ այս բանակցություններից գլոբալ արդյունք ակնկալելը հուսադրող չէ։

"In general, any negotiation is more acceptable than military operations." Seyran Ohanyan, the leader of the NA "Armenia" faction, announced this today during the parliamentary briefings, responding to the observations that negotiations with German mediation cannot be effective.
According to Ohanyan, the interruption of negotiations since 2018 led to the war of 2020. "Contacts are important in that respect. But based on their statements, they agreed to express themselves with ceremonial words and continue the negotiations. It is unclear what those principles are and the order of the questions."
The head of the faction, referring to the question of mediation's effectiveness, noted Azerbaijan's statement that mediators are not needed. Ohanyan says they are trying to put pressure on the Armenian authorities alone. On the other hand, they cunningly use both the Western and the post-Soviet platforms to advance their interests. "For our interests, we have friendly countries on the Western platform, but no country can support us on the ground, except for a partial observation mission," Ohanyan said, stressing that expecting a global result from these negotiations is not encouraging.