«Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների հարցը օրակարգում է. քննարկումներ են տեղի ունենում. պատգամավոր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների հարցը մեզ անհանգստացնում է, ինչպես հանրության մեծ մասին։ Այդ հարցը մեր քաղաքական թիմի օրակարգում է»․ այս մասին այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
«Այդ հարցը մեր քաղաքական թիմի օրակարգում է։ Քննարկումներ են տեղի ունենում։ Քննարկումների արդյունքում երբ որոշումներ կլինեն, այդ որոշումների մասին բոլորս կիմանանք ինստիտուցիոնալ ճանապարհով»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ հանրության շրջանում առկա անհանգստությունները կան նաև իշխող քաղաքական թիմում, և այդ կոնտեքստում էլ քննարկվում է։
Հարցին՝ քննարկվում է նրանց դուրս հանելու՞, թե՞ թիվը շատացնելու տարբերակը, պատգամավորը պատասխանել է.
«Ես կարծում եմ, որ մեր հանրության անհանգստությունները չեն վերաբերում նրան, որ սահմանապահների թիվը փոքր է, այլ նրան, որ սահմանապահները թիվ ունեն»։
Արթուր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ 6 տարիների ընթացքում բազմաթիվ իրողություններ ի հայտ եկան, և, հետևաբար, յուրաքանչյուր իրողություն իր հետևից պետք է բերի որոշակի դատողություններ, որոշումներ և գործողություններ։
«Նույն տրամաբանությամբ, ցավոք, ուշ գլխի ընկանք, որ ՀԱՊԿ անվտանգային կառույցը չի աշխատում։ Բայց սա ոչինչ չի նշանակում։ Սա նշանակում է՝ որ պահին խնդիր է առաջանում, պետք է գնալ և այդ խնդիրը լուծել»,- ավելացրել է պատգամավորը։

The issue of Russian border guards at "Zvartnots" airport is on the agenda. Discussions are taking place. MP (VIDEO)
The issue of Russian border guards at "Zvartnots" airport worries us, like most of the public. That issue is on the agenda of our political team." Artur Hovhannisyan, the secretary of the "Civil Contract" faction of the National Assembly, announced this today during the parliamentary briefings.
"That issue is on the agenda of our political team. Discussions are taking place. As a result of the discussions, when there are decisions, we will all know about those decisions in an institutional way," said Hovhannisyan.
According to Hovhannisyan, the public is also worried about the ruling political team, which is discussed in that context.
The MP answered the question of whether the option of expelling them or increasing the number is being discussed.
"I think that the worries of our public are not related to the fact that the number of border guards is small, but to the fact that the border guards have a number."
According to Artur Hovhannisyan, many realities emerged during the six years, and therefore, each reality should bring certain judgments, decisions, and actions.
"With the same logic, unfortunately, we realized late that the CSTO security structure is not working. But this does not mean anything. This means that there is a problem at the moment; it is necessary to go and solve it," added the deputy.