ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տելեգրամյան գրառմամբ անդրադարձել է Մարտի 1–ի ոճրագործությանը։
«2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ինձ զանգահարեց Գևորգ Ալթունյանը, ասաց՝ ցրել են ժողովրդին: Արագ հագնվեցի և գնացի Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկ:
Ստեփան Շահումյանի անվան դպրոցի մայթին կանգնած նայում էի, թե ինչ է կատարվում դիմացի մայթին: Չէի հավատում, որ նման բանի ականատես կլինեմ. ինչպես են Երևանիս կենտրոնում առանց ամաչելու սաղավարտավոր հայ տղերքը հայ մարդկանց առանձնակի դաժանությամբ ծեծելով, հարվածելով գրոհում: Գուցե հիմա այս դաժան աշխարհում դա այնքան էլ անսովոր բան չէ, բայց ինձ՝ 28 տարեկան տղայիս համար դա մի սարսափ էր, ուղղակի չէի հավատում, որ նման բան հնարավոր է: Հետո Մարիամը եկավ, և ամբողջ օրը եղել ենք փողոցներում. Սունդուկյանի անվան թատրոնի մոտ Գևորգի հետ այրվող Վիլիս մակնիշի ավտոմեքենա փորձեցինք մարել, հետո Նիկոլը եկավ (այն ժամանակ իրեն անձամբ չէի ճանաչում), հետո լուսահիշատակ Վիգեն Խաչատրյանին (Վիգեն Սուրենիչին) հանդիպեցինք, և ամբողջ գիշեր կողքս էր, չէր թողնում Մյասնիկյանի արձանից առաջ գնանք, միասին նայում էինք վերև ու էլի չէինք հավատում, որ Երևանի քաղաքապետարանի ֆոնին՝ երկնքում, կրակոցներ են տեղում:
Հետո հայը սպանեց հային՝ 10 հոգի մահացավ, բազմաթիվ մարդիկ վիրավորվեցին: Այդ ամենը մի բանի համար՝ որպեսզի իշխանությունն իր «աթոռը» պահպանի: Արյուն, մահ, հայ մարդկանց կյանքեր՝ «աթոռը» պահպանելու համար։
Այդ օրը ինձ համար որոշում կայացրեցի, որ կա՛մ մեկընդմիշտ կլքեմ Հայաստանը, կա՛մ կանեմ ամեն ինչ, որ նման բան էլ երբեք չկրկնվի»:

Blood, death, and lives of Armenian people to preserve the "chair." Alen Simonyan about March 1
"Early on March 1, 2008, Gevorg Altunyan called me and said the people were dispersed. I quickly got dressed and went to the intersection of Mashtots-Tumanyan streets.
I stood on the sidewalk of the Stepan Shahumyan school and watched what was happening on the opposite sidewalk. I did not believe that I would witness such a thing. How, in the center of Yerevan, the helmeted Armenian guys are brazenly attacking and beating Armenian people with particular brutality. Maybe it's not so unusual in this cruel world now, but for me, my 28-year-old son, it was a horror; I couldn't believe that such a thing was possible. Then Mariam came, and we were in the streets all day. Gevorg and I tried to put out a burning Willy car near the Sundukyan theater, and then Nikol came (I didn't know him personally at the time). We met the luminary Vigen Khachatryan (Vigen Surenich), and he was by my side the whole night; he wouldn't let us walk past the statue of Myasnikyan together. We were up and still couldn't believe that shots were being fired in the sky in the background of the Yerevan Municipality.
Then, Armenians killed Armenians; 10 people died, and many people were injured. All that is for the government to keep its "seat." Blood, death, and lives of Armenian people to preserve the "chair."
That day, I decided that I would leave Armenia once and for all, or I would do everything so that something like this never happens again."