Արարատ Միրզոյանն ու Քուվեյթի ԱԳ նախարարն անդրադարձել են մարդասիրական բնույթի հարցերի
Մարտի 1-ին Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Քուվեյթի Պետության արտաքին գործերի նախարար Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյայի հետ։
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Աբդալլահ Ալի Ալ-Յահյային նախարար նշանակվելու կապակցությամբ և հայտնել պատրաստակամությունը համատեղ ջանքերով հարստացնել երկկողմ օրակարգը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով գործնական քայլեր ձեռնարկել տարբեր ոլորտներում առկա ներուժն իրացնելու ուղղությամբ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերն ու շփումերն արդեն իսկ լավ հիմքեր են ստեղծել, իսկ բարձրաստիճան փոխայցելությունները կարող են լրացուցիչ խթան հաղորդել ձևավորվող օրակարգին:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ դիրքորոշումը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հարցում հստակ հանձնառության և սահմանազատման հետագա գործընթացում առավել հստակության ապահովման կարևորության վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել մարդասիրական բնույթի հարցերի:
Որպես խաղաղության և տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման օրակարգի մաս՝ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, դրա տնտեսական առավելություններն ու ներդրումների համար ստեղծվող հնարավորությունները:

Ararat Mirzoyan and the Foreign Minister of Kuwait referred to issues of a humanitarian nature
On March 1, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Kuwait's Minister of Foreign Affairs, Abdallah Ali Al-Yahya, within the Antalya Diplomatic Forum framework.
Ararat Mirzoyan congratulated Abdallah Ali Al-Yahya on his appointment as minister and expressed his readiness to enrich the bilateral agenda with joint efforts.
The interlocutors discussed issues related to the expansion of the political dialogue between the two countries, expressing readiness on both sides to take practical steps to realize the existing potential in various fields. It was emphasized on both sides that friendly ties and contacts between the two peoples have already created good foundations, and high-level mutual visits can give additional impetus to the developing agenda.
Issues of regional security were discussed. Minister Mirzoyan presented the latest discussions in regulating relations between Armenia and Azerbaijan to his colleagues. Minister Mirzoyan emphasized RA's position on mutual recognition of territorial integrity based on the 1991 Alma-Ata Declaration and the importance of ensuring greater clarity in further demarcation.
Reference was made to issues of a humanitarian nature.
Ararat Mirzoyan presented the "Crossroads of Peace" program developed by the RA government, its economic advantages, and opportunities for investments as part of the peace and regional channel unblocking agenda.