Էդմոն Մարուքյանն ազատման դիմում է ներկայացրել
Էդմոն Մարուքյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացրել ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնից ազատման դիմում: Այս մասին նա գրել է Ֆեյսբուքի իր էջում։
«Մեր պետության և տարածաշրջանի համար ստեղծված բարդ ժամանակաշրջանում բարձր պատասխանատվությամբ ստանձնել և մեծ նվիրումով իրականացրել եմ այս առաքելությունը: Սակայն վերջին շրջանում մի շարք արտաքին քաղաքական հիմնարար հարցերի շուրջ մեր տեսլականների տարբերություններն անհնարին են դարձնում իմ հետագա ներգրավվածությունը արտաքին քաղաքական ճակատում:
Վստահեցնում եմ, որ շարունակելու եմ ծառայել պետությանն ու ժողովրդին և իմ գիտելիքներն ու փորձը, ինչպես նաև միջազգային կապերը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության ազգային-պետական շահերի պաշտպանության գործին: Աստված պահապան Հայաստանի Հանրապետությանը»:

Эдмон Марукян подал премьер-министру Николу Пашиняну заявление об освобождении от должности посла по особым поручениям РА. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«В сложный период, созданный для нашего государства и региона, я с большой ответственностью и с большой самоотдачей взялся за эту миссию. Однако в последнее время различия в наших взглядах на ряд фундаментальных внешнеполитических вопросов делают невозможным мое дальнейшее участие во внешнеполитическом фронте.
Уверяю вас, что буду продолжать служить государству и народу и вкладывать свои знания и опыт, а также международные связи в защиту национально-государственных интересов Республики Армения. Да хранит Бог Республику Армения».