ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն անդրադարձել է Ներքին Հանդում ռուս սահմանապահների ներկայությանը․
«Երևի մոռացել եք, որ 2020 թվին եղել է 44-օրյա պատերազմ, դրանից հետո խաղաղապահ զորքեր են մտցվել Արցախի տարածք, դրանից հետո ռուսական կոնտինգենտը շարժեր է ունեցել Սյունիքում, որպեսզի անվտանգային հարցեր լուծի»,- ասել է նա՝ ի պատասխան հարցին թե ինչպես է ստացվել, որ Ներքին Հանդում ռուս սահմանապահներ են կանգնած։
«Իրավիճակով պայմանավորված՝ այո, այդպես է եղել, բայց հիմա ուսումնասիրություն է արվում, որ բոլոր իրավական խնդիրներին պատասխան տրվի՝ ով ինչ մանդատ ունի և որտեղ»,- ասել է նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ ուսումնասիրությունները կկատարվեն ՊՆ-ի, ԱԱԾ-ի և ԱԳՆ-ի հետ համատեղ․ «Կուսումնասիրվեն բոլոր իրավական խնդիրները. ով ինչ պարտավորություն ունի, որտեղ կարող է լինել, և որտեղ է ավարտվում այդ ամենը»։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ ռուս սահմանապահների ներկայության մանդատ և պայմանագիր գոյություն չունի։

"It happened because of the situation." Member of Parliament
Armen Khachatryan, a deputy of the KP faction of the National Assembly, referred to the presence of Russian border guards in Nerkin Hand.
"Perhaps you have forgotten that there was a 44-day war in 2020 after peacekeeping troops were brought into the territory of Artsakh; after that, the Russian contingent moved to Syunik to solve security issues," he said in response to the question of how it turned out that there are Russian border guards in Inner Hand.
"Depending on the situation, yes, it happened like that, but now a study is being done to answer all the legal issues, including who has what mandate and where," he said.
According to the deputy, the studies will be carried out jointly with the Ministry of Defense, the National Security Service, and the Ministry of Foreign Affairs. "All legal issues will be studied. Who has what obligation, where he can be, and where it ends."
Remember that during the NA-government question-and-answer session, Prime Minister Nikol Pashinyan said there is no mandate or contract for the presence of Russian border guards.