Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Փետրվարի 29-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը և ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Սիլյա Կասմանը:
Վասիլիս Մարագոսը ներկայացրել է Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը, դրանց ընթացքը: Դեսպանը գոհունակությամբ նշել է, որ ԵՄ տնտեսական և ներդրումային ծրագրով Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցության փաթեթից 550 միլիոնն արդեն տեղաբաշխվել է: Սրան զուգահեռ շարունակվում են բյուջետային աջակցության ծրագրերով իրականացվող բարեփոխումները:
Վասիլիս Մարագոսի խոսքով՝ ԵՄ-ն փորձում է նաև իրականացնել այնպիսի նախագծեր, որոնք կնպաստեն Հայաստանում զբաղվածության ոլորտում հնարավորությունների և հավելյալ արժեքի ստեղծմանը: Հայ խորհրդարանականներն արժևորել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, ընդգծել ԵՄ աջակցությամբ մեր երկրում իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունը: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ներկայումս մշակման փուլում գտնվող ՀՀ-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների նոր փաթեթին:

A new set of RA-EU priorities was discussed
The press service of the National Assembly reported that members of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly met with Vasilis Maragos, Head of the European Union Delegation to Armenia.
Heghine Khachikyan, deputy chief of staff of the RA NA, and Silya Kasman, deputy head of the cooperation department of the EU delegation in RA, also participated in the meeting held on February 29.
Vassilis Maragos presented the programs implemented in various fields in Armenia with the support of the European Union and their progress. The ambassador noted with satisfaction that 550 million of the 2.6 billion euro support package planned for Armenia under the EU economic and investment program has already been allocated. In parallel with this, the reforms carried out by budget support programs continue.
According to Vasilis Maragos, the EU is also trying to implement such projects that will create opportunities and added value in the field of employment in Armenia. The Armenian parliamentarians valued the RA-EU cooperation and emphasized the effectiveness of the programs implemented in our country with the support of the EU. At the meeting, reference was made to the new priorities of the existing RA-EU partnership.