Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով արտագնա աշխատանքի մեկնածների եկամուտները հարկելուն, ասել է, թե այդ օրինագիծը առնվազն մեկ տասնամյակ է՝ կա. «Մինչև հիմա ԱՊՀ երկրներն իրար հետ տեղեկությունների փոխանակման գործող համակարգ չեն ունեցել, որ տեղեկություն տան իրենց քաղաքացիների աշխատելու տվյալների վերաբերյալ։ Այդ համակարգը վերջերս է գործարկվել»։
Փաշինյանը նշել է, որ այդ օրենքը մինչև հիմա չի գործել, քանի որ մեխանիզմներ չեն եղել. «Ոչ մի քաղաքացու նկատմամբ վարչական հարկադրանքի միջոց չի ձեռնարկվել։ Ընդամենը քաղաքացիներին իրազեկվել է առկա օրենքի մասին»։
Ըստ Փաշինյանի՝ կառավարությունն, ի պատասխան քաղաքացիների արձագանքի, փորձել է ներկայացնել օրենքի գործունեության տրամաբանությունը. «Խոսքը Հայաստանի քաղաքացիների ու օրենսդրության հետ նրանց ունեցած հարաբերությունների մասին է»։
Նա շեշտել է, որ պետք է հարկերի նկատմամբ վերաբերմունքը փոխել. «Եթե քաղաքացին մտածում է, որ փողը իր ձեռքից կառավարությունը խլում է, սխալ ընկալում է»։
Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարության մոտիվացիան երկրի և քաղաքացու նկատմամբ տածած սերն է. «Մենք սա անում ենք, որ մեր պետության ապագայի վերաբերյալ ձեռք բերենք կոնսենսուս, ու եթե գնանք շատ սովորական տրամաբանությամբ, թե՝ այստեղ շրջանցենք, այնտեղ շրջանցենք, հարցերին չառերեսվենք, մարդկանց հետ չխոսենք, շատ բարդ, ավելի մեծ խնդիրների առաջ կկանգնենք»։

«Мотивацией правительства является любовь к Армении и ее гражданам». Премьер-министр (ВИДЕО)
Премьер-министр Никол Пашинян, говоря о налогообложении доходов уехавших на работу за границу, заявил, что этот законопроект существует уже не менее десяти лет. «До сих пор страны СНГ не имели активной системы обмена информацией друг с другом для предоставления информации о рабочих данных своих граждан. Эта система была запущена недавно».
Пашинян отметил, что этот закон до сих пор не работает, поскольку не было механизмов. «раждане о действующем законе были проинформированы, но никаких мер административного принуждения ни к одному гражданину не применялось.».
По словам Пашиняна, правительство в ответ на реакцию граждан попыталось представить логику действия закона. «Речь идет о гражданах Армении и их отношении к законодательству».
Он подчеркнул, что необходимо изменить отношение к налогам. «Если гражданин думает, что правительство забирает деньги из его рук, у него неправильное представление».
По словам Пашиняна, мотивацией правительства является любовь к стране и ее гражданам. « Мы делаем это для того, чтобы достичь консенсуса относительно будущего нашего государства, и если мы будем следовать обычной логике обхода здесь, обхода там, мы столкнемся с очень сложными, более масштабными проблемами."