Հայաստանի ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են արածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Փետրվարի 28-ին Բեռլինում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և նույն օրը Բեռլինում երկու երկրների նախարարների մասնակցությամբ անցկացվող քննարկումների ընթացքին։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումները, որոնք արտացոլված են նաև 2023թ. հոկտեմբերին Գրանադայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի, իսկ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումն ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա իրականացնելու մասով:

28 февраля в Берлине министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Аналеной Бербок.
Обсуждались вопросы региональной безопасности. Был затронут процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений и ход обсуждений, состоявшихся в тот же день в Берлине с участием глав МИД двух стран.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге подходы Армении по ключевым вопросам регулирования межгосударственных отношений Армения-Азербайджан, которые также отражены в заявлении по итогам четырехсторонней встречи в Гранаде (октябрь 2023 года), в том числе по процессу делимитации границ на основе Алма-Атинской декларация 1991 года, а также разблокированию региональной инфраструктуры на основе принципов уважения суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства.