Միրզոյանն ընդգծել է ՄՍՀԿ պայմանագրային բազային ՀՀ միանալու հանգամանքը
Փետրվարի 27-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր տնօրեն Դարեն Թանգի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ՄՍՀԿ միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել ջանքերն առավել սերտ գործընկերության ուղղությամբ, այդ թվում՝ կոնկրետ ծրագրերի իրականացման միջոցով։ Երկուստեք ընդգծվել է բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարության, տնտեսության, կրթական ոլորտներում, ինչպես նաև գործարար կապերի առաջմղման, կանանց ու երիտասարդության ներգրավվման ավելացման ուղղությամբ փոխգործակցության մեծ ներուժը և այն առավելագույնս օգտագործելու պատրաստակամությունը: Այս առնչությամբ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՄՍՀԿ պայմանագրային բազային ՀՀ միանալու հանգամանքը և համագործակցության արդեն իսկ ձևավորված հաջող փորձը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ՄՍՀԿ գլխավոր քարտուղարն անդրադարձ են կատարել հնարավոր փոխայցելություններին, ինչպես նաև ՄՍՀԿ ակադեմիայի հետ համագործակցության միջոցով ընձեռնվող հնարավորություններին: Մտքեր են փոխանակվել նաև մտավոր սեփականության ազգային ուսումնական կենտրոնի ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին:

Мирзоян подчеркнул факт присоединения РА к договорной базе ВОИС
27 февраля в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с генеральным директором Всемирной организации интеллектуальной собственности Дарреном Тангом.
Собеседники обсудили перспективы расширения сотрудничества между Арменией и ВОИС, выразив готовность продолжить усилия по более тесному партнерству, в том числе посредством реализации конкретных проектов. Обе стороны подчеркнули высокий потенциал взаимодействия в сферах высоких технологий, инноваций, экономики, образования, а также продвижения деловых связей, повышения вовлеченности женщин и молодежи и готовности использовать его по максимуму. В этой связи министр Мирзоян подчеркнул факт присоединения РА к договорной базе ВОИС и уже сформированный успешный опыт сотрудничества.
Министр иностранных дел Республики Армения и Генеральный секретарь ВОИС обсудили возможные взаимные визиты, а также возможности, предоставляемые благодаря сотрудничеству с Академией ВОИС. Также состоялся обмен мнениями о работах, проводимых в направлении создания национального учебного центра по интеллектуальной собственности.