Ձեր այցն արտացոլում է մեր հարաբերությունների գերազանց մակարդակը. Հունաստանի նախագահ
Հունաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի հանդիպումը:
Ողջունելով վարչապետի այցը Հունաստան` Հունաստանի նախագահը նշել է. «Ձեր այցն արտացոլում է մեր հարաբերությունների գերազանց մակարդակը, ինչպես նաև մեր ընդհանուր կամքը, որպեսզի մեր համագործակցությունը զարգանա ու ավելի խորանա բոլոր ոլորտներում: Մեր երկու երկրները կապված են դարավոր բարեկամության և եղբայրական հարաբերությունների և փոխըմբռնման զգացումներով: Կառուցողական կերպով համագործակցում ենք միջազգային կառույցների շրջանակում և այս ոգով ամբողջովին կիսում ենք Ձեր հետաքրքրությունը` պաշտպանելու համաշխարհային մշակութային կոթողների անվտանգությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շրջանակում:
Զուգահեռ իրազեկ լինելով Ձեր ջանքերին` բարեփոխումների իրականացման գործում, մենք սատարում ենք, և ինստիտուցիոնալ երկխոսությունը խորացնում Հունաստանի և Հայաստանի միջև: Հունաստանն ուշադրությամբ հետևում է Կովկասում տեղի ունեցող իրադարձություններին, առաջին իսկ վայրկյանից մենք մեր համերաշխությունն արտահայտեցինք հայ ժողովրդին` ուղարկելով հումանիտար օգնություն Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հազարավոր հայերին, միաժամանակ, լինելով միջազգային իրավունքի ջատագով` դիվանագիտական երկխոսության միջոցով խնդիրները լուծելու գործում: Հունաստանն աներկբա դատապարտում է ուժի կիրառումը և սատարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների գործընթացին, որի նպատակն է հաստատել համերաշխություն, խաղաղություն, որը կլինի հարատև և կնպաստի լավ հարևանության և հարաբերությունների ստեղծմանը: Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ պարոն վարչապետ»:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և խոսքերի համար և նշել. «Մեր երկրների միջև կապերը` քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, իրավացիորեն նշեցիք, երկար պատմություն ունի, մեր ժողովուրդների միջև խորը էմոցիոնալ կապ կա: Այս առումով, իհարկե, այդ էմոցիոնալ կապը արտահայտվեց նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին Հունաստանի օգնությամբ, ինչի համար շնորհակալ եմ:
Ուրախ եմ, որ առիթ ունենք վերջին 33 տարիների ընթացքում խորացնել նաև մեր միջպետական հարաբերությունները: Եվ ուրախ եմ, որ այդ պատմական խորը համագործակցությունը կարևոր կոմպոնենտ է ստացել` դա համագործակցությունն է ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի շուրջ: Հունաստանը Եվրոպական միությունում մեր կարևորագույն գործընկերներից է և մեր հարաբերություններն ընդգծվում են ոչ միայն երկկողմ, այլև ԵՄ շրջանակում, որը մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների հիմնական աջակիցներից է: Նաև այդ աջակցության համար ենք շնորհակալ, նաև նրա համար, որ Հունաստանը մասնակցություն ունի Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը:
Համոզված եմ, որ այս այցի ընթացքում երկկողմ համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգը, տարածաշրջանային ու միջազգային հարցերը քննարկելու առիթ կունենանք: Այս հատվածում կրկին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ջերմ խոսքերի համար»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Հունաստան համագործակցության, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացների, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Your visit reflects the excellent level of our relationship. President of Greece
Prime Minister Nikol Pashinyan and Greek President Katerina Sakellaropoulou met during their working visit to Greece.
The Greek President welcomed the Prime Minister's visit to Greece. "Your visit reflects the excellent level of our relations and our common will to develop and deepen our cooperation in all spheres. Age-old friendship, brotherly ties, and mutual understanding bind our two countries. We cooperate constructively within the framework of international structures. In this spirit, we fully share your interest in protecting the safety of world cultural heritage within the framework of UNESCO.
Knowing your efforts in implementing reforms, we support and deepen the institutional dialogue between Greece and Armenia. Greece is closely following the events taking place in the Caucasus; from the very first moment, we expressed our solidarity with the Armenian people by sending humanitarian aid to thousands of Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and, at the same time, being a supporter of international law in solving problems through diplomatic dialogue. Greece unequivocally condemns the use of force and supports the negotiation process between Armenia and Azerbaijan, which aims to establish solidarity and peace that will be lasting and will contribute to the creation of good neighborhoods and relations. Once again, I greet you, Mr. Prime Minister."
Nikol Pashinyan thanked for the warm reception and words and noted: "The relations between our countries - political, economic, cultural, as you rightly mentioned - have a long history; there is a deep emotional connection between our peoples. In this sense, of course, that emotional bond was also expressed with the help of Greece to our compatriots forcibly displaced from Nagorno Karabakh, for which I am grateful.
I am glad we deepened our interstate relations during the last 33 years. And I'm so happy that that historical deep cooperation has received a critical component—collaboration on the agenda of democratic reforms. Greece is one of our most essential partners in the European Union, and our relations are emphasized not only bilaterally but also within the framework of the EU, which is one of the prominent supporters of our democratic reforms. We are also grateful for that support and that Greece participates in the EU civilian mission on the border of Armenia with Azerbaijan.
During this visit, we will have an opportunity to discuss the agenda of bilateral cooperation, RA-EU relations, and regional and international issues. In this section, I would like to thank you again for your kind words."
During the meeting, the interlocutors discussed Armenia-Greece cooperation, the processes taking place in the South Caucasus, the regulation of Armenia-Azerbaijan relations, and other issues of mutual interest.