ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ելույթ է ունեցել Զինաթափման համաժողովի բարձրաստիճան հատվածում։
«Ուրախ եմ հանդես գալ Զինաթափման համաժողովին՝ որպես դիտորդ պետություն։ Մենք հավատացած ենք, որ Զինաթափման համաժողովը ծառայում է որպես ազգերի միջև երկխոսության և համագործակցության կարևոր հարթակ՝ նպատակ ունենալով ձևավորել վստահություն և փոխըմբռնում ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար։ Հայաստանը, որպես դիտորդ երկիր, ցանկանում է ակտիվորեն ներգրավվել համաշխարհային մակարդակում զինաթափման ջանքերի խթանմանն ուղղված խորհրդակցություններին, քննարկումներին և նախաձեռնություններին:
Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը սպառազինությունների վերահսկման և չտարածման ոլորտներում միջազգային պարտավորությունների համընդհանուր կատարմանը և մեր հաստատակամ աջակցությունը դրա հիմքում ընկած կառույցներին:
Հայաստանը վերահաստատում է իր աջակցությունը «Միջուկային զենքի չտարածման մասին» պայմանագրի լիարժեք, ամբողջական և արդյունավետ իրականացմանը։ Լինելով զենքի չտարածման քաղաքականության ակտիվ ջատագով՝ մենք վերահաստատում ենք մեր լիակատար համապատասխանությունը Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) երաշխիքային համաձայնագրերին և լրացուցիչ արձանագրությանը։
Ավելին, «Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագիրը» մենք համարում ենք անփոխարինելի հենասյուն և գործիք միջուկային զենքի չտարածման և զինաթափման համաշխարհային ռեժիմի համար :
21-րդ դարի սպառնալիքներին և մարտահրավերներին դիմակայելու համար նոր միջազգային կարգավորիչ գործիքները կամ մեխանիզմները կարևոր նշանակություն ունեն հավանական հակամարտությունները կանխելու և կյանքեր փրկելու համար՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը համապատասխան: Այս առումով, մեր խորին համոզմունքն է, որ մեր համատեղ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն ոչ միայն մեր ձեռք բերածը պաշտպանելուն և առաջ մղելուն, այլ արագ տեխնոլոգիական առաջընթացին համապատասխանեցնելուն, հատկապես արհեստական բանականության, մահաբեր ինքնավար զենքի համակարգերի կամ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Հայաստանը քաջատեղյակ է հակամարտությունների կործանարար ազդեցությանը՝ մեր նորագույն պատմության մեջ անցնելով պատերազմների ողբերգական հետևանքների միջով։ Այս ցավոտ անցյալը մղում է մեզ համառորեն հանդես գալ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման, սպառազինության անվերահսկելի և զանգվածային ձեռքբերման կանխարգելման և զինաթափման օգտին:
Սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմների քայքայումը վակուումում տեղի չի ունենում։ Դա սովորաբար հետևանք է հիմնական պայմանագրերին և փաստաթղթերին տարիներ շարունակ անհամապատասխանության, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրության այնպիսի կարևոր սկզբունքների նկատմամբ անտարբերության, ինչպիսիք են ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառումը և միջազգային խաղաղության ու անվտանգության, բարիդրացիական հարաբերությունների պահպանումը։ Նման խախտումների վաղ նախազգուշացման նշանների հայտնաբերման միջազգային ձախողումները սովորաբար վերածվում են արյունալի հակամարտությունների և ռազմական գործողությունների:
Նման պայմաններում է, որ Ադրբեջանը 2020 թվականին դաժան պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ներթափանցեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ավելի քան 108.000 բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտման ենթարկեց իր նախնիների հայրենիքից։
Ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասում անվտանգային իրադրությունը մնում է անկայուն, քանի որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր ագրեսիվ քաղաքականությունից: Մեր տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման նախապես համաձայնեցված սկզբունքներից հետ կանգնելով՝ Ադրբեջանը շարունակում է նոր տարածքային պահանջներ ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությանը։ Մասնավորապես, 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականությունը հարգելու սկզբունքը և 1991 թվականի սահմանը վերականգնելու նպատակով սահմանազատման գործընթացի իրականացումը հետևողականորեն մերժվել են Ադրբեջանի կողմից։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է իր իրական ջանքերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության և հավատի հաստատման ուղղությամբ։ Այդ նպատակով մենք առաջարկել ենք Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանից զորքերի միաժամանակյա դուրս բերում՝ սահմանակից տարածքների հետագա ապառազմականացմամբ։ Հայաստանը նաև առաջարկում է խաղաղության պայմանագրին ընդառաջ ստորագրել սպառազինությունների վերահսկման երկկողմ մեխանիզմ և չհարձակման պայմանագիր, եթե վերջինիս ստորագրումը հավելյալ ժամանակ պահանջի կոնսենսուսի հասնելու համար։ Չնայած այն հանգամանքին, որ այս բոլոր առաջարկները մինչ այժմ անտեսվել կամ մերժվել են Ադրբեջանի կողմից, մենք վճռական ենք շարունակելու մեր ջանքերը։
Սպառազինությունների վերահսկման և չտարածման ճարտարապետությունը ստեղծվել է բոլորի համար ավելի անվտանգ և ապահով կյանք երաշխավորելու նպատակով: Դա հնարավոր չէ իրականացնել առանց համատեղ ջանքերի, փոխզիջումների և քաղաքական կամքի։
Մենք հավատացած ենք, որ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկխոսությունն ու համագործակցությունն արդյունավետ զինաթափման ջանքերի հիմնաքարերն են։ Հայաստանը պատրաստկամ է համագործակցել անդամ երկրների հետ՝ կիսելով փորձը, գիտելիքները և ռեսուրսները՝ մեր առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու համար: Բաց հաղորդակցության և ընդհանուր եզրեր գտնելու հանձնառության միջոցով մենք կարող ենք ճանապարհ հարթել դեպի ավելի ապահով և անվտանգ աշխարհ»:

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan gave a speech at the high-level part of the Disarmament Forum.
"I am happy to participate in the Disarmament Conference as an observer state. We believe the Conference on Disarmament is essential for dialogue and cooperation among nations to build trust and mutual understanding to achieve common goals. Armenia, as an observer country, wants to be actively involved in consultations, discussions, and initiatives aimed at promoting disarmament efforts at the global level.
We reaffirm our commitment to the universal implementation of international obligations in arms control and non-proliferation and our steadfast support for the structures that underpin it.
Armenia reaffirms its support for the complete and effective implementation of the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons. As an active proponent of non-proliferation, we reiterate our full compliance with the International Atomic Energy Agency (IAEA) Safeguards Agreements and Additional Protocol.
Moreover, we consider the Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty an indispensable pillar and tool for the global regime of nuclear non-proliferation and disarmament.
To meet the threats and challenges of the 21st century, new international regulatory instruments or mechanisms are essential to prevent potential conflicts and save lives by international humanitarian law and human rights protection. In this regard, our joint efforts must protect and advance what we have achieved and adapt to rapid technological advances, especially in artificial intelligence, lethal autonomous weapon systems, or drone technology.
Armenia is well aware of the destructive impact of conflicts, having gone through the tragic consequences of wars in recent history. This painful past motivates us to insist on the peaceful settlement of disputes, the exclusion of force or the threat of force, the prevention of uncontrolled and massive arms acquisition, and disarmament.
The disintegration of arms control regimes does not occur in a vacuum. It is usually the result of years of non-compliance with critical treaties and instruments, as well as indifference to such essential principles of the UN Charter as the exclusion of force or the threat of force and the maintenance of international peace and security and good-neighborly relations. International failures to detect early warning signs of such violations usually escalate into bloody conflicts and hostilities.
It is in such conditions that Azerbaijan started a brutal war against Nagorno-Karabakh in 2020, penetrated the sovereign territory of Armenia, and on September 19, 2023, ethnically cleansed more than 108,000 native Armenians from their ancestral homeland.
In general, the security situation in the South Caucasus remains unstable because Azerbaijan does not give up its aggressive policy towards the Republic of Armenia. Backing away from the pre-agreed principles of establishing peace and security in our region, Azerbaijan continues to present new territorial demands to the Republic of Armenia. In particular, the principle of respecting each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration of 1991 and the implementation of the demarcation process to restore the 1991 border have been consistently rejected by Azerbaijan.
However, the Government of Armenia continues its genuine efforts to establish peace and stability in our region and trust and faith between Armenia and Azerbaijan. For this purpose, we have proposed the simultaneous withdrawal of troops from the Armenia-Azerbaijan interstate border with further demilitarization of the border areas. Armenia also offered to sign a bilateral arms control mechanism and a non-aggression pact ahead of the peace treaty if signing the latter requires additional time to reach a consensus. Even though all these proposals have been ignored or rejected by Azerbaijan, we are determined to continue our efforts.
The arms control and non-proliferation architecture was created to ensure a safer and more secure life for all. This can only be done with joint efforts, compromises, and political will.
We believe dialogue and cooperation based on mutual respect are the cornerstones of practical disarmament efforts. Armenia is ready to cooperate with member countries by sharing experience, knowledge, and resources to meet the challenges we face. Open communication and a commitment to find common ground can pave the way to a safer and more secure world."