Մենք վճռականորեն մերժում ենք ԵՄ առաքելության դեմ ուղղված բոլոր անհիմն մեղադրանքները. Պիտեր Ստանո
Եվրամիությունն աջակցում է  կայուն և տևական խաղաղությանը, ուստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը պետք է ավելի արագ տեմպերով շարունակվեն:  Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խոսնակ Պիտեր Ստանոն՝ «Արմենպրես»-ի՝ Բրյուսելի թղթակցին տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ ԵՄ-ի հնարավոր գործողություններին, պատժամիջոցների կիրառելիությանը, Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությանն ու դրա դեմ Ադրբեջանի հայտարարություններին:
- Օրերս Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տեղակայված ադրբեջանական զորքերը հերթական չհրահրված ագրեսիան ձեռնարկեցին Հայաստանի դեմ՝ սպանելով 4 զինվորի։ Բարձր ներկայացուցիչը զգուշացրել էր Ադրբեջանի համար ծանր հետևանքների մասին, եթե վերջինը շարունակի ագրեսիվ գործողությունները։ Որո՞նք են լինելու ձեր գործողությունները այժմ:
- Մենք, իհարկե, դատապարտում ենք կյանքի յուրաքանչյուր կորուստ, որտեղ էլ որ տեղի ունենա, ինչ հանգամանքներում էլ լինի: Բայց այս կրկնվող, դժբախտաբար՝ կրկնվող միջադեպը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է, իհարկե, ուժերը հեռացնել իրարից, և շատ ավելի մեծ ջանքեր գործադրել այնպիսի միջոցառումների ու գործողությունների համար, որոնք կանխում են նման միջադեպերը, քանի որ դրանք ոչ մի դրական բանի չեն հանգեցնում։ Դրանք պարզապես նպաստում են լարվածության, անվստահության մթնոլորտի ձևավորմանն ու ողբերգության վրա ևս մեկ ողբերգություն են ավելացնում։ Այսպիսով, սա իսկապես ցույց է տալիս ուժերի՝ միմյանցից հեռավորության հրատապ անհրաժեշտությունը, և ԵՄ-ն երկար ժամանակ հանդես է եկել հօգուտ այս տեսակետի: Մենք աջակցում ենք կայուն և տևական խաղաղությանը, ուստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը պետք է ավելի արագ տեմպերով շարունակվեն: Միջադեպը մեզ հիշեցնում է, թե որքան կարևոր է շարունակել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, քանի որ առանց նորմալացման՝ վտանգ կա, որ նման միջադեպեր կլինեն, կկրկնվեն նորից ու նորից։ Ինչպես ասացի, դա միայն վատթարացնում է ընդհանուր մթնոլորտը։ Այնպես որ, իսկապես, մի կողմից կարևոր է զսպվածություն ցուցաբերելը, մյուս կողմից՝ ուժերի՝ միմյանցից հեռավորությունը։
- Որո՞նք են լինելու ԵՄ-ի հստակ գործողությունները, չէ որ ի վերջո ադրբեջանական հարձակումը եղել է հենց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Դուք միշտ ընդգծում եք դիվանագիտությունը, բանակցությունները և այլն, բայց դրանք գործիքներ չեն, որոնք կկանգնեցնեն Ալիևին: Միջադեպերը շարունակվում են: Հետեւաբար, ի՞նչ գործողություններ է ձեռնարկելու ԵՄ-ն, քանի որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը վտանգի տակ է։
- Նախ, ԵՄ-ն դերակատար չէ, ներգրավված կողմ չէ այս խնդրին։ Սա, ըստ էության, երկկողմանի խնդիր է, միջազգային իրավունքի հարգման խնդիր։ Մենք միշտ ասում ենք, որ երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը պետք է հարգվեն, պետք է ակնկալել, որ երբ դրանց շուրջ վեճեր են լինում, դրանք պետք է լուծվեն բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այսպիսով, մենք ոչ թե ուղղակի կողմ կամ անմիջական մասնակից, այլ որպես երրորդ կողմ կարող ենք աշխատել գործընկերների հետ և խրախուսել՝ միասին բոլոր հարցերը լուծել ոչ թե կրակոցներով, այլ՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ քննարկելով։ Եվ կրկնում եմ, այդ պատճառով մենք Եվրոպական խորհրդի նախագահի և հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ ներգրավվեցինք նորմալացման գործընթացի աջակցության մեջ:
- ԵՄ-ՀՀ գործընկերության խորհրդի վերջին նիստից հետո համատեղ ասուլիսի ժամանակ պարոն Բորելը հայտարարեց, որ հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա։ Եթե այդպես է, ապա ինչո՞ւ ԵՄ-ն գործնական քայլեր չի ձեռնարկում Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Խոսքը, մասնավորապես, պատժամիջոցների մասին է։
- Բարձր ներկայացուցիչ Բորելը իսկապես ասել է, որ ԵՄ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները ներկայումս իրենց լավագույն փուլում են, ամենաբարձր մակարդակի վրա, և մենք վճռական ենք՝ շարունակելու աշխատել դրանք խորացնելու և ամրապնդելու ուղղությամբ։ Ահա, թե ինչու մենք երկու շաբաթ առաջ Բրյուսելում պայմանավորվեցինք սկսել աշխատանքը Հայաստանի հետ նոր գործընկերության համաձայնագրի կամ նոր գործընկերության օրակարգի ուղղությամբ՝ բացահայտելու մեր համագործակցության ողջ ներուժը։ Հայաստանին բազմակողմանի աջակցություն է տրամադրվում մասնավորապես գործնական հարցերում՝ տնտեսության, սոցիալական զարգացման՝ տնտեսական ներդրումային պլանի, մարդասիրական աջակցության միջոցով, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղից փախած (բռնի տեղահանված-խմբ.) մարդկանց համար։ Մենք աշխատում ենք Հայաստանի կայունության ամրապնդման ուղղությամբ, մասնավորապես, տնտեսության դիմադրողականության ուղղությամբ, եւ սա անում ենք Եվրոպական ներդրումային ծրագրի, տնտեսական ներդրումային պլանի, բայց նաև՝ այլ միջոցներով։ Մենք անցյալ տարի արդեն ասել ենք, որ պատրաստվում ենք նաև ուսումնասիրել Հայաստանի պաշտպանունակության հզորացման հնարավորությունները, իհարկե, խոսքը ոչ մահաբեր միջոցների և գործիքների մասին է։ Բայց սա մի բան է, որը դրված է սեղանին:
Այս նոր գործընկերության քննարկումների եւ համագործակցության մեջ մենք նաև կներառենք անվտանգության և պաշտպանության ոլորտը, ուստի կան գործնական քայլեր, որպեսզի օգնենք Հայաստանին իր անվտանգությանը սպառնացող պայմաններում լինել ավելի ուժեղ, ավելի դիմացկուն ցանկացած խնդրի նկատմամբ: Միևնույն ժամանակ կշարունակենք համագործակցել նաև Ադրբեջանի հետ՝ փորձելով շատ խստորեն փոխանցել այն ուղերձը, որ միակողմանի գործողությունները, ինչպիսիք են ուժի սպառնալիքը, ուժի կիրառման սպառնալիքը և միջազգային իրավունքի խախտումները, առաջ գնալու ճանապարհը չեն, դրանք հետևանքներ են ունենալու։ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների մի փուլում ենք, որ սպառնալիքների փոխարեն դեռ նախընտրում ենք ներգրավումը, բայց եթե իրավիճակը շարունակի զարգանալ բացասական ուղղությամբ, ապա անդամ պետությունները (ԵՄ անդամ պետություններ – խմբ.) պետք է որոշեն վերանայել իրավիճակը և տեսնել, թե ինչ այլ գործիքներ կարող ենք օգտագործել:
- Ո՞րն է ԵՄ-ի կարմիր գիծը, ե՞րբ կասեք՝ բավական է։ Ո՞րն է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու պարտադիր պայմանը։
- Երևի պետք է մի բան շատ հստակ պարզաբանեմ. ԵՄ պատժամիջոցներն, ընդհանրապես, բոլոր խնդիրների կախարդական լուծումը չեն։ Պատժամիջոցները միշտ կիրառվում են մեր կողմից օգտագործվող այլ գործիքների հետ կապակցված: Սովորաբար, սկսում ենք պատժամիջոցներ կիրառել, երբ մյուս բոլոր գործիքները չեն կարողացել հասնել ցանկալի նպատակներին…
- Բայց չե՞ք կարծում, որ պատժամիջոցները կարող են օգնել կանգնեցնել Ալիևին, և նա Հայաստանի վրա հարձակվելուց առաջ գոնե երկու անգամ կմտածի։
- Մենք դեռ հավատում ենք, որ ոչ ոք չի հարձակվի Հայաստանի վրա, որ բոլոր սպառնալիքները կվերացվեն հենց ներգրավվածության ընթացքում։ Բայց, միեւնույն ժամանակ, Եվրամիությունը շատ պարզ  նշել է՝ եթե լինի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության որևէ ոտնահարում, ապա՝ կարձագանքենք։ Դարձյալ պետք է կրկնեմ, մենք չենք կարող իրականում կենտրոնանալ միայն պատժամիջոցների վրա՝ որպես միակ կախարդական փայտիկի, որը լուծում է ամեն ինչ, այդ թվում՝ դրանց օգտագործումը որպես ներուժ: Եթե նայենք պատժամիջոցների կիրառման Եվրամիության պատմությանը, ապա դա սովորաբար վերջին միջոցն է, որից մենք օգտվում ենք։ Չի կարելի մոռանալ պատժամիջոցների ընդունման սկզբունքը, սա գործիք է անդամ պետությունների ձեռքում, որոնք նախ պետք է միասին նստեն և որոշեն, այդ որոշումը պետք է ընդունվի բոլոր 27 անդամ երկրների միաձայնությամբ: Սա օժանդակ միջոց է այլ գործիքների հետ համատեղ, որոնց Եվրոպական Միությունը միշտ նախընտրում է օգտագործել խնդիրները լուծելու և սպառնալիքներն ու մարտահրավերները վերացնելու համար:
- ԵՄ-ն ընդլայնում է իր առաքելությունը Հայաստանում: Այդ նույն ընթացքում Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ԵՄ դեսպանին հրավիրում է նախարարություն և ասում, թե իբր Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը վստահություն կառուցելու փոխարեն զբաղված է հակաադրբեջանական քարոզչությամբ։ Ինչպիսի՞ն է ձեր արձագանքն այս դիրքորոշմանը։
-Եվրամիությունը որոշել է իր առաքելությունը սկսել Հայաստանում՝ ելնելով Հայաստանի խնդրանքից, և մենք այդ առաքելությունը տեղակայել ենք Հայաստանի տարածքում, ուստի այս առաքելությունը ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև է։ Ադրբեջանի կողմից մեղադրանքներն ու շարունակական քննադատությունը անհիմն են եւ իսկապես ցավալի։ Առաքելության մի մասը կամ ավելի ճիշտ հավակնություններից մեկը նաև Ադրբեջանի հետ վստահության ամրապնդման միջոցառումների մեջ ներգրավվելն է, և այս առաջարկը գործում է: Այնպես որ, մենք ամեն առիթով Ադրբեջանին կրկնում ենք մեր առաքելությամբ զբաղվելու առաջարկը, որովհետև դա միայն օգուտ կտա։ Սա քաղաքացիական անզեն առաքելություն է, որը տեղակայված է ինքնիշխան Հայաստանի տարածքում՝ նպատակ ունենալով հետևել, թե ինչ է կատարվում և զեկուցել։ Նաեւ հանգստություն ներշնչել հայերին, որ կա ԵՄ գործընկեր, որը հետևում է նրանց անվտանգությանն ու պաշտպանությանը: Սա որևէ մեկի դեմ ուղղված առաքելություն չէ։ Կայունության ամրապնդման առաքելություն է և հուսով ենք նաև, որ ի վերջո կնպաստի վստահության ամրապնդմանը։ Հետևաբար, մեր առաջարկը՝ համագործակցելու Ադրբեջանի հետ, գործում է, բայց միևնույն ժամանակ մենք վճռականորեն մերժում ենք այս առաքելության դեմ ուղղված բոլոր անհիմն մեղադրանքներն ու քննադատությունները։
-Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի շնորհավորանքը Ալիևին և ԵԱԳԾ-ի հայտարարությունը Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ եվրոպական ընդհանուր քաղաքականության լավ օրինակ չէ։ Որոշ փորձագետներ ընդգծում են տարբերությունները այս երկու մոտեցումների միջև: Ի՞նչ բացատրություն ունեք սրան։
-Եվրամիությունն ունի մեկ քաղաքականություն, խոսում է մեկ ձայնով. Ձեր նկարագրածը մեկ հարցի երկու տարբեր ասպեկտներ կամ տեսակետներ են: Եվրոպական միության համար սովորություն է շնորհավորել այն մարդկանց, որոնք ընտրվում կամ վերընտրվում են իրենց պաշտոններում՝ կա՛մ վարչապետի, կա՛մ պետության ղեկավարի մակարդակով, ուստի դա արվում է համապատասխան մակարդակով: Այսպիսով, Շառլ Միշելը, որպես Եվրոպական խորհրդի նախագահ, խոսում է իր գործընկերների հետ, նա խոսում է նախագահի և վարչապետի հետ: Հետեւաբար, նախագահը զգաց, որ պետք է շնորհավորի նախագահ Ալիևին վերընտրվելու համար եւ արեց։ Դա չի խանգարում մեզ լսելու ԵՄ դիտորդական առաքելության կողմից տեղում բարձրացված մտահոգությունները, որոնք ընդգծում էին ընտրական գործընթացում առկա խախտումները։ Եթե գնահատականը շատ ուշադիր կարդաք, ապա զեկույցը կասկածի տակ չի դնում ընտրությունների օրինականությունը կամ պարոն Ալիևի ընտրությունը, առաքելությունը մատնանշում է բոլոր խախտումներն ու խնդիրները և առաջարկություններ է անում ապագայի համար, որպեսզի գալիք ընտրություններում դրանք իրականացվեն միջազգային չափանիշներին շատ ավելի համապատասխան: Այսպիսով, սրանք միևնույն հարցի երկու փուլ են, բայց վերցված տարբեր տեսանկյուններից: Որպես Եվրամիության դիվանագիտական ծառայություն՝ մեր դերն է կենտրոնանալ այս գործընթացների վրա, կենտրոնանալ նրա վրա, ինչը պետք է բարելավվի: Մենք դա քննարկում ենք Ադրբեջանի հետ։ Մենք շարունակական երկխոսություն ունենք. մի քանի շաբաթից երկկողմ համագործակցության շրջանակներում քաղաքական հանդիպում կունենանք ամենաբարձր մակարդակով։ Այսպիսով, մենք բարձրացնում ենք այս խնդիրները, քննարկում դրանք։ Կարծում եմ՝ ընտրությունների վերջնական հաշվետվությունը դեռևս չկա։ Դա նախնական զեկույց էր, և վերջնական զեկույցը սովորաբար հրապարակվում է մի քանի շաբաթ կամ մի քանի ամիս անց, և այդ ժամանակ մենք, իհարկե, շատ, շատ լուրջ կվերաբերվենք այս եզրակացությանը և կզբաղվենք Ադրբեջանի հետ՝ համոզվելու համար, որ նրանք կկատարեն բոլոր պահանջները, առաջարկությունները։
-Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է, որ Ժոզեպ Բորելը պլանավորում է Հայաստան այցելել։ Կարող ե՞ք այցի հստակ ժամկետներ նշել և ո՞րն է այցի նպատակը։
-Բարձր ներկայացուցիչը, անշուշտ, հավատարիմ է եւ ցանկանում է այցելել մեր բոլոր գործընկեր երկրներ, հատկապես այն գործընկերներին, որոնք հետաքրքրված են խորացնելու և ամրապնդելու իրենց համագործակցությունը Եվրամիության հետ։ Մյուս կողմից, Բարձր ներկայացուցիչը պատասխանատու է ԵՄ արտաքին և անվտանգության քաղաքականության համար, և այս քաղաքականությունը մեր օրերում բախվում է հսկայական մարտահրավերների, որոնք պահանջում են, որ նա շատ վայրերում գտնվի՝ բազմաթիվ իրադարձություններում, գրեթե միաժամանակ։ Այնպես որ, իհարկե, հարցը օրակարգում է, մենք աշխատում ենք հնարավոր ամսաթվի վրա։ Այս փուլում հայտարարելու ոչինչ չունենք, բայց հուսով ենք, որ հնարավոր կլինի, որ նա շատ շուտով այցելի Հայաստան՝ եվրոպական հանձնառության և Հայաստանի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու և խորացնելու պատրաստակամության ուղերձները փոխանցելու։

We strongly reject all baseless accusations against the EU mission. Peter Stano
The European Union supports stable and lasting peace, so efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan should continue faster. This was announced by EU foreign relations and security policy spokesperson Peter Stano in an interview with "Armenpress," a Brussels correspondent, referring to possible EU actions against Azerbaijani aggression, the applicability of sanctions, the EU observation mission stationed in Armenia, and Azerbaijan's statements against it.
- The other day, Azerbaijani troops stationed in the sovereign territory of Armenia launched another unprovoked aggression against Armenia, killing four soldiers. The high representative warned of severe consequences for Azerbaijan if the latter continued its aggressive actions. What will your actions be now?
- Of course, we condemn every loss of life, wherever it happens, in whatever circumstances. But this repeated incident, unfortunately, once again emphasized the need to separate the forces from each other and make a much greater effort to prevent such incidents because they do not lead to anything positive. They contribute to forming an atmosphere of tension and mistrust and add another tragedy to the tragedy. This shows the urgent need to distance the powers from each other, and the EU has long advocated this view. We support stable and lasting peace, so efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan must continue faster. The incident reminds us how important it is to continue the process of normalizing ties because, without normalization, there is a risk that such incidents will happen again and again. As I said, it only worsens the general atmosphere. On the one hand, it is essential to show restraint and, on the other hand, to distance the forces from each other.
- What will be the specific actions of the EU? After all, the Azeri attack was on the sovereign territory of Armenia. You always emphasize diplomacy, negotiations, etc., but other tools will stop Aliyev. Incidents continue. Therefore, what actions will the EU take since the sovereign territory of Armenia is under threat?
- First, the EU is not an actor; it is not involved in this issue. This is, in fact, a bilateral issue, a matter of respect for international law. We always say that the territorial integrity and sovereignty of countries should be respected; it should be expected that disputes over them should be resolved at the negotiating table. Thus, we are not a direct party or a direct participant, but as a third party, we can work with our partners and encourage them to solve all issues together, not by shooting, but by discussing at the negotiating table. And I repeat, that is why we, together with the President of the European Council and Special Representative Toivo Klaar, supported the normalization process.
- During the joint press conference after the last session of the EU-Armenian Partnership Council, Mr. Borel announced that relations are at the highest level. If so, why is the EU not taking practical steps to hold Azerbaijan accountable? We are talking, in particular, about sanctions.
- High Representative Borel said that EU-Armenia relations are currently at their best and highest level, and we are determined to continue working to deepen and strengthen them. This is why we agreed two weeks ago in Brussels to start working on a new partnership agreement or a new partnership agenda with Armenia to reveal the full potential of our cooperation. Multilateral support is provided to Armenia, particularly in practical matters: economy, social development, economic investment plan, and humanitarian support, for example, for people who fled (forcibly displaced - ed.) from Nagorno Karabakh. We are working to strengthen the stability of Armenia, particularly the resilience of the economy, and we are doing this through the European Investment Program, the Economic Investment Plan, and other means. We already said last year that we would also study the possibilities of strengthening Armenia's defense capabilities; of course, we are talking about non-lethal means and tools. But this is something that is on the table.
In the discussions and cooperation of this new partnership, we will also include the field of security and defense, so there are practical steps to help Armenia to be stronger and more resilient to any problems that threaten its security. At the same time, we will continue to cooperate with Azerbaijan as well, trying to convey very powerfully the message that unilateral actions such as the threat of force, the threat of use of force, and violations of international law are not the way forward; they will have consequences. We are at a stage in relations with Azerbaijan where we still prefer engagement over threats. Still, if the situation continues to develop negatively, the member states (EU member states - ed.) should decide to review the situation and see what other tools we can use.
- What is the red line for the EU? When will you say enough is enough? What is the mandatory condition for applying sanctions against Azerbaijan?
- I should clarify something very clearly. EU sanctions, in general, are only a magic solution to some problems. Sanctions always apply in conjunction with other tools we use. Usually, we impose sanctions when all other tools fail to achieve the desired goals...
- But don't you think that sanctions can help stop Aliyev, and he will at least think twice before attacking Armenia?
- We still believe that no one will attack Armenia and that all threats will be eliminated during the engagement. But, at the same time, the European Union has indicated that we will react if there is any violation of Armenia's territorial integrity and sovereignty. Again, we cannot focus only on sanctions as the only magic wand that solves everything, including their use as a potential. If we look at the history of the European Union's use of sanctions, it is usually the last resort that we use. We must remember the principle of accepting sanctions; this is a tool in the hands of the member states, which must first sit together and decide; all 27 member states must take that decision unanimously. This is an auxiliary measure in combination with other instruments that the European Union always prefers to use to solve problems and eliminate threats and challenges.
- The EU is expanding its mission in Armenia. At the same time, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan invited the EU ambassador to the ministry and said that the EU observation mission in Armenia is engaged in anti-Azerbaijani propaganda instead of building trust. What is your reaction to this position?
- The European Union decided to start its mission in Armenia based on Armenia's request, and we deployed that mission in Armenia's territory. Hence, this mission is between the EU and Armenia. Accusations and continuous criticism from Azerbaijan are groundless and painful. Part of the mission, or rather one of the ambitions, is also to engage in confidence-building measures with Azerbaijan, and this proposal is working. Therefore, we repeat the proposal to Azerbaijan to engage in our mission at every opportunity because it will only benefit us. This is an unarmed civilian mission stationed in the territory of sovereign Armenia to monitor and report on what is happening. Also, to reassure the Armenians that an EU partner is looking after their security and protection,. This is not a mission against anyone. It is a mission to strengthen stability; we also hope it will enhance confidence. Therefore, our offer to cooperate with Azerbaijan is valid, but at the same time, we firmly reject all baseless accusations and criticisms directed against this mission.
- The congratulations of the President of the European Council, Charles Michel, to Aliyev and the statement of the YPG regarding the elections in Azerbaijan are not good examples of standard European policy. Some experts emphasize the differences between these two approaches. What is your explanation for this?
- The European Union has one policy and speaks with one voice. What you describe are two different aspects or views of the same issue. It is customary for the European Union to congratulate people elected or re-elected to their positions, either at the level of Prime Minister or Head of State, so this is done at the appropriate level. So Charles Michel, as President of the European Council, talks to his colleagues, the President, and the Prime Minister. Therefore, the President felt that he should congratulate President Aliyev on his re-election, and he did so. We still listen to the concerns raised by the EU observation mission on the ground, highlighting the electoral process violations. If you read the assessment very carefully, the report does not question the legitimacy of the elections or the election of Mr. Aliyev; the mission points out all the violations and problems and makes recommendations for the future so that the upcoming elections are conducted much more in line with international standards. So these are two phases of the same question, but taken from different angles. As diplomatic officers of the European Union, we focus on these processes and what needs improvement. We are discussing it with Azerbaijan. We have a continuous dialogue. In a few weeks, we will have a political meeting at the highest level within the framework of bilateral cooperation. Thus, we raise these issues and discuss them. The final report of the elections is not yet available. It was a preliminary report, and the final report is usually published a few weeks or months later. Then, we will take this conclusion very seriously and engage with Azerbaijan to ensure they comply with all the demands and recommendations.
- EU Ambassador to Armenia, Vassilis Maragos, announced that Josep Borel plans to visit Armenia. Can you specify the specific dates of the visit and what the purpose of the visit is?
- The high representative is undoubtedly loyal and wants to visit all our partner countries, especially those partners who are interested in deepening and strengthening their cooperation with the European Union. On the other hand, the High Representative is responsible for the EU's foreign and security policy, and this policy nowadays faces enormous challenges that require him to be in many places, at many events, almost simultaneously. So, the issue is on the agenda; we are working on a possible date. We have nothing to announce at this stage. Still, we hope that it will be possible for him to visit Armenia very soon to convey the messages of European commitment and willingness to expand and deepen cooperation with Armenia.