«Գերիների վերադարձը կարող է առանցքային կետ լինել խաղաղության բանակցություններում»
Գերմանիայի Բունդեսթագի իրավական հանձնաժողովի նախագահ Էլիզաբեթ Վինքելմայեր-Բեքերն այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ պատասխանել է նաև Radar Armenia-ի հարցերին.
- Հայաստանը վավերացրեց Հռոմի ստատուտը։ Իրավական գործիքակազմի առումով սա ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ Ադրբեջանի համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, Լեռնային Ղարաբաղում 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին հաջորդած դեպքերը, արցախահայության բռնի տեղահանումը։
- Ռազմական իրավունքը միջազգային իրավունքի մաս է կազմում, մասնավորապես, պատերազմի իրավունքը կամ իրավունքը պատերազմական իրավիճակում։ Այսպիսի հարցերը կարող են կարգավորվել միջազգային ընդդատությամբ։ Ինչ վերաբերում է ռազմական հանցագործություններին, դրա համար կա միջազգային քրեական դատարան, որը ներկայումս քննարկում է Ուկրաինայում տեղի ունեցած պատերազմական հանցագործությունները։ Կարծում եմ՝ կանոնները պետք է լինեն ընդհանուր, և, ըստ իրավասության, տվյալ դատարանը կարող է քննել նաև աշխարհի տարբեր երկրներում տեղի ունեցած պատերազմական հանցագործությունները։
- Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և այլ պահվող անձանց առնչությամբ Գերմանիան ի՞նչ գործիքակազմ ունի և ի՞նչ է անում նրանց վերադարձի ուղղությամբ։
- Այստեղ էլ միջազգային քրեական դատարանը կարող է և ունի գործիքակազմ՝ դիրքորոշում կամ որոշում կայացնելու ինչպես պատերազմից հետո պատերազմական հանցագործությունների ամփոփման վերաբերյալ դրանց մեկնաբանություններ տալու, այնպես էլ ռազմագերիների վերադարձի։ Սա կարող է առանցքային կետ լինել նաև խաղաղության շուրջ բանակցությունների համար և, նաև, շատ լավ պատճառ և հիմք, որպեսզի խաղաղության բանակցությունները ի վերջո հասնեն ավարտուն հանգրվանի։

На состоявшейся сегодня пресс-конференции председатель юридического комитета Бундестага Германии Элизабет Винкельмайер-Беккер ответила также на вопросы Radar Armenia.
- Армения ратифицировала Римский статут, какие последствия это может иметь для Азербайджана с точки зрения правовых инструментов, учитывая оккупацию Азербайджаном суверенных территорий Армении, событий в Нагорном Карабахе после 19 сентября 2023 года, насильственного переселения арцахских армян?
- Военное право – это часть международного права, в частности, права войны или права в военной ситуации. Такие вопросы могут быть решены посредством международного арбитража. Что касается военных преступлений, то для этого существует международный уголовный суд, который сейчас рассматривает военные преступления, совершенные на Украине. Я считаю, что правила должны быть общими, и в зависимости от юрисдикции этот суд может рассматривать и военные преступления, совершенные в разных странах мира.
- Касательно армянских пленных и других задержанных лиц, содержащихся в Азербайджане, какими инструментами располагает Германия и что она делает в направлении их возвращения?
- И здесь Международный уголовный суд может и имеет инструменты, чтобы занять позицию или принять решение, как для того, чтобы прокомментировать итоги военных преступлений после войны, так и для возвращения военнопленных. Это также может стать ключевым моментом для мирных переговоров, а также очень веской причиной и основой для того, чтобы мирные переговоры наконец завершились.