Ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի կարևորությունը
Փետրվարի 26-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից նախորդ տարի սեպտեմբերին ռազմական հարձակման և իրականացված էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանվածների կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն առնչվող հարցերը և հումանիտար բնույթի հարցերի շուրջ ԿԽՄԿ հետ համագործակցության շրջանակը:
Նախարար Միրզոյանը մասնավորապես ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի, ինչպես նաև անհետ կորածների և բռնի տեղահանված անձանց ճակատագրերի բացահայտման կարևորությունը՝ վերահաստատելով հայկական կողմի հրապարակայնորեն հայտնած պատրաստակամությունը խնդրո շուրջ համագործակցության վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին և տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին:

On February 26, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the President of the International Committee of the Red Cross, Miryana Spolyarich Eger, in Geneva.
Issues related to addressing the needs and rights of forcibly displaced people as a result of the military attack and ethnic cleansing carried out by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh in September last year and the scope of cooperation with the ICRC on humanitarian issues were discussed.
Minister Mirzoyan particularly emphasized the importance of the return of the persons held in Azerbaijan, as well as the disclosure of the fates of the missing and forcibly disappeared persons, reaffirming the readiness of the Armenian side to cooperate on the issue.
During the meeting, the current security situation in the South Caucasus and the efforts made by Armenia to establish peace and stability in the region were also discussed.