Գերմանիան պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 26-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Գերմանիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը` կարևորելով միջխորհրդարանական համագործակցության խթանումը նաև փոխայցերի ձևաչափով:
Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել գերմանացի գործընկերներին Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական աջակցության համար, կարևորել կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ներդրումը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության հաստատման գործընթացում:
«Մեծապես գնահատում ենք 2018 թվականից ի վեր ՀՀ-ում հաստատված ժողովրդավարական ամուր արժեքները և պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը»,- նշել է Էլիզաբեթ Վինկելմայեր-Բեքերը:
Ալեն Սիմոնյանը գերմանացի գործընկերներին է ներկայացրել Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականության հետևանքները, բարձրացրել հայ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը, որի նկատմամբ Ադրբեջանը ցուցաբերում է ապակառուցողական մոտեցում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Գերմանիա միջխորհրդարանական հարաբերությունների, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման, Հարավային Կովկասում անվտանգության հաստատման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

Germany is ready to support the establishment of peace in the region
On February 26, RA NA Speaker Alen Simonyan received the delegation led by Elizabeth Winkelmeier-Becker, the chairperson of the Legal Affairs Committee of the GDR Bundestag.
Vladimir Vardanyan, the chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, also participated in the meeting.
Welcoming the guests, the Speaker of the RA National Assembly highly appreciated the stable development of friendly relations with Germany, emphasizing the promotion of inter-parliamentary cooperation also in the format of mutual visits.
Alen Simonyan thanked the German partners for their continuous support of democratic reforms in Armenia, highlighted the contribution of Chancellor Olaf Scholz to the process of establishing peace between Armenia and Azerbaijan.
"We greatly appreciate the strong democratic values established in Armenia since 2018 and are ready to support the development of democratic institutions in Armenia, as well as the establishment of peace in the region," Elizabeth Winkelmeier-Becker said.
Alen Simonyan presented to his German colleagues the consequences of Azerbaijan's belligerent policy, raised the issue of the return of Armenian prisoners of war, to which Azerbaijan shows a destructive approach.
The interlocutors exchanged ideas on Armenia-Germany inter-parliamentary relations, deepening of Armenia-EU cooperation, establishment of security in the South Caucasus and a number of other issues.