«Մենք հիմա անկախ ենք և մենք ենք նշանակում մեր նախարարներին». Մելքոնյան
«Եթե Զելենսկին որոշի գալ, ուրեմն պետք է ընդունենք․ ի՞նչ խնդիր ունենք մենք». լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը։
Հարցին՝ հետաքրքիր չէ՞՝ ինչպես կարձագանքի Ռուսաստանը, պատգամավորը պատասխանեց. «Մեզ չի հետաքրքրում, թե ինչպես կարձագանքի Ռուսաստանը կամ չի արձագանքի․ իր գործն է։ Մեզ մեր երկրի շահն է հետաքրքրում։ Ինչպես թելադրում է մեր երկրի շահը, այնպես էլ պետք է առաջնորդվենք»։
Լրագրողները պատգամավորին հիշեցրին 44-օրյա պատերազմում կիրառված իբր ուկրաինական ֆոսֆորային զենքի մասին, բայց Մելքոնյանը հակադարձեց․ «Կարո՞ղ եք ապացուցել, որ Ուկրաինան էր տվել այն»։ Դիտարկմանը, թե չի հերքվել այդ փաստը, պատգամավորը նկատեց. «Չի հերքվել, չենք կարող ասել, իրենք էլ ասում են, որ այդ զենքը եկել է Ռուսաստանից»։
Հարցին՝ ՀԱՊԿ-ից դո՞ւրս է գալիս Հայաստանը, Մելքոնյանը պատասխանեց՝ ամեն ինչ իր ժամանակին. «Եթե դու ուզում ես դուրս գանք, դուրս կգանք, եթե չես ուզում… Սառեցնել՝ նշանակում է, որ մենք չենք մասնակցել ՀԱՊԿ-ի բոլոր հավաքներին արդեն 1 տարի»։
Անդրադառնալով Լուկաշենկոյի հայտարարություններին, թե պետք չէ շտապել, Մելքոնյանը նկատում է, որ Բելառուսը ճորտի կարգավիճակով է ապրում, բայց մենք չենք ուզում նույնկերպ ապրել. «Ուզում ենք հիմա դառնալ անկախ երկիր, որ ում հետ ուզենանք՝ հանդիպենք, ռազմատեխնիկական պայմանագրեր կնքենք»։
Ըստ պատգամավորի՝ Հայաստանը մինչ այս անկախ չէր, կախված էր Ռուսաստանից։ Հարցին՝ այդ տրամաբանությամբ Ռուսաստանի ճո՞րտն ենք, Մելքոնյանն ասաց. «Այո, որովհետև Ռուսաստանն էր թելադրում ամեն ինչ՝ ում հետ հանդիպենք, մեր նախարարները ով պետք է նշանակվեն, մեր երկրում ով պետք է լինի նախագահ։ Պաշտպանության նախարարը նշանակվել է Ռուսաստանի դաբրոյով։ Մենք հիմա անկախ ենք, մենք ենք նշանակում մեր նախարարներին»։

"We are now independent, and we appoint our ministers." Melkonyan
"If Zelensky decides to come, then we have to accept it. What is our problem?" Gagik Melkonyan, deputy of the "Civil Contract" faction of the National Assembly, said this in a briefing with journalists.
To the question, isn't it interesting how Russia will react? The MP answered, "We are not interested in how Russia will react. It is its business. We are interested in the interests of our country. As our country's interests dictate, we must be guided."
Journalists reminded the deputy about the allegedly Ukrainian phosphorous weapons used in the 44-day war, but Melkonyan countered, "Can you prove that Ukraine gave them?" When asked whether this fact was not denied, the deputy remarked. "It has not been denied; we cannot say; they also say that the weapon came from Russia."
To the question: Is Armenia leaving the CSTO? Melkonyan answered: everything in its own time. "If you want us to leave, we will leave; if you don't want to... Freezing means we have not participated in all CSTO meetings for one year."
Turning to Lukashenko's statements that there is no need to rush, Melkonyan notes that Belarus lives as a serf, but we do not want to live the same way. "Now we want to become an independent country, to meet and sign military-technical contracts with whoever we want."
According to the MP, Armenia has not been independent until now; it depends on Russia. Melkonyan said to the question: Are we Russia's slaves according to that logic? "Yes, because Russia dictated everything: with whom we should meet, who should be appointed as our ministers, and who should be the president of our country. Russia appointed the Minister of Defense. We are now independent; we appoint our ministers."
When asked whether Suren Papikyan was also appointed as the head of the Russian Federation, the deputy said, "No."