«Միստրալ հրթիռների մասին ենք խոսել այս առավոտ». Լըկորնյու (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ֆրանսիայի ԶՈւ նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուն հայտարարել է, թե Սուրեն Պապիկյանի հետ քննարկել է Հայաստանին միստրալ հրթիռներ տրամադրելու հարցը. «Միստրալ հրթիռների մասին ենք խոսել այս առավոտ։ Գաղտնիք չեմ բացում։ Սրանք մոտահար հրթիռային սարքեր են։ Ինչ վերաբերում է վերապատրաստմանը, դրանք գործածելը բավական հեշտ է։ Մեկ քննարկում արդեն ունեցել ենք, որ հնարավորություն կտա առաջարկել այդ շերտի պաշտպանությունը։ Երկրորդ շերտի պաշտպանության համար առաջարկելու ենք միջին շերտի օդային պաշտպանություն։ Պարոն նախարարի հետ խոսել ենք։ Ես ընդամենը ներկայացնում եմ ֆրանսիական հնարավորությունները՝ և սպառազինության, և վերապատրաստման։ Բայց այստեղ կա նաև արտադրության հարցը»,- ասել է նա։
Լըկորնյուի խոսքերով՝ առաջիկայում GM-200 ռադարներ կմատակարվեն
Նախարարը շեշտել է, որ ամեն անգամ խոսել են պաշտպանական զենքերի մասին. «Երբ տեսնում եմ որոշ պատմություններ, որ այստեղ ու այնտեղ ներկայացվում են, հիշեցնեմ՝ միակ ձևը, որ հակաօդային պաշտպանությունը չկիրառվի, այն է, որ ոչ ոք ոչ մեկի վրա չհարձակվի»։
Նա նաև ընդգծել է. «Իրականում եթե Հայաստանը սպառնալիքի տակ չլիներ, մենք այս քննարկումների կարիքը չէինք ունենա։ Հետևաբար, սպառնալիքներն են, որ հանգեցրել են հայկական կողմին խոսել նաև պաշտպանության մասին»։

"We talked about Mistral missiles this morning." Lecornu
French Defense Minister Sébastien Lecornu announced that he discussed the issue of providing Mistral missiles to Armenia with Suren Papikyan. "We talked about Mistral missiles this morning. I'm not revealing a secret. These are short-range missile devices. As far as training is concerned, they are quite easy to use. We have already had a discussion that will allow us to offer the protection of that layer. We will offer air defense in the middle layer for the second layer of protection. We talked with the minister. I am merely presenting the French capabilities in armaments and training. But there is also the issue of production," he said.
According to Lecorneau, GM-200 radars will be delivered shortly.
The minister stressed that every time they talked about defensive weapons. "When I see some of the stories presented here and there, let me remind you that the only way for air defense not to be used is for nobody to attack anybody."
He also emphasized. "If Armenia were not threatened, we would not need these discussions. Therefore, the threats led the Armenian side to talk about defense as well."