«Հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը համակարգային ու հեռահար բնույթ ունի». Պապիկյան
«Ֆրանսիայի ԶՈւ նախարարի այցն ակներև վկայությունն է այն բանի, որ թեև Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմական համագործակցության գործնական փուլը 2 տարին չի բոլորել, մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ այն արդեն իսկ համակարգային և հեռահար բնույթ ունի». հայտարարել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ համագործակցության օրակարգն ընդգրկում է ԶՈւ կենսագործունեության գրեթե բոլոր ոլորտները. «Հատկապես պետք է ընդգծեմ պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ համակողմանի խորհրդատվական աջակցությունը, ռազմական կրթության ոլորտը, լայն թափով զարգացող վարժանքների ուղղությունը և, իհարկե, ԶՈւ և պաշտպանական միջոցների արդիականացման և ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացման գործընթացը»,- հայտնել է նա։
Պապիկյանը հայտնեց, որ երկկողմ համագործակցությունն այս տարվանից դրվել է հստակ պլանավորման հիմքի վրա և զարգանում է մեկ տասնյակից ավելի ուղղություններով։

"Armenian-French cooperation has a systemic and far-reaching nature." Papikyan
"The visit of the Minister of the French Armed Forces is clear evidence that although the practical stage of military cooperation between Armenia and France has not been completed for two years, thanks to our joint efforts, it is already systemic and far-reaching." Armenian Defense Minister Suren Papikyan announced during the press conference that
According to him, the agenda of cooperation covers almost all spheres of life activity in the Armed Forces. "I must especially emphasize the comprehensive advisory support in the direction of defense reforms, the field of military education, the direction of rapidly developing exercises, and, of course, the process of modernization of the Armed Forces and defense means and the development of military-technical cooperation," he said.
Papikyan said bilateral cooperation has been based on precise planning since this year and is developing in more than a dozen directions.