Խորհրդարանում հյուրընկալվել է Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարի գլխավորած պատվիրակությունը
Լիտվան առաջին երկիրն էր, որը ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը: Մենք կարևորում ենք Լիտվայի հետ կապերի խորացումը, տարբեր ոլորտներում ու հարթակներում համագործակցության զարգացումը: Ողջունելով Լիտվայի ԱԳ փոխնախարար Յոնաս Սուրվիլայի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան` ասել է Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Փետրվարի 22-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱԺ Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների շրջանակում երկկողմ փոխգործակցությանը: Արման Եղոյանը կարևորել է Լիտվայի դերը Հայաստանի սահմանին ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության տեղակայման հարցում:
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը հյուրերին ներկայացրել է տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը, մարտահրավերները:
Արսեն Թորոսյանը խոսել է խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջև սերտ հարաբերություններից, ընդգծել, որ դրանք վերջին տարիներին դինամիկ զարգանում են:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև երկկողմ փոխգործակցության խթանմանն առնչվող այլ հարցերի, այդ թվում` Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ-ի արտոնագրերի ազատականացմանը:

The delegation led by Lithuania's Deputy Minister of Foreign Affairs was hosted in Parliament.
Lithuania was the first country to recognize the independence of the Republic of Armenia. We value the deepening of relations with Lithuania and the development of cooperation in various fields and platforms. Welcoming the visit of the delegation led by Lithuanian Deputy Minister of Foreign Affairs Jonas Survila to Armenia, said Arman Yeghoyan, Chairman of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly.
Arsen Torosyan, head of the Armenia-Lithuania Friendship Group of the National Assembly, also participated in the meeting held on February 22.
The interlocutors referred to bilateral interaction within the framework of Armenia-EU relations. Arman Yeghoyan emphasized the role of Lithuania in deploying the EU civilian observation mission on Armenia's border.
The chairman of the Standing Committee on European Integration presented the regional security situation and challenges to the guests.
Arsen Torosyan spoke about the close relations between the friendly groups of the parliaments and emphasized that they have been developing dynamically in recent years.
The meeting also touched on other issues related to promoting bilateral cooperation, including the liberalization of EU patents for Armenian citizens.