«Հայ-ճապոնական բարեկամությունը կշարունակի ամրապնդվել և հզորանալ»․ Մհեր Գրիգորյան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Ճապոնիայի ազգային տոնի՝ Ճապոնիայի կայսեր ծննդյան օրվա առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը:
Շնորհավորելով տոնի առթիվ՝ փոխվարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հաջողվել է զարգացնել բարեկամության ոգու և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված փոխշահավետ համագործակցություն: Փոխվարչապետը վստահություն է հայտնել, որ հայ-ճապոնական բարեկամությունը կշարունակի ամրապնդվել և հզորանալ՝ ի շահ երկու երկրների:
«Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ճապոնիայի հետ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված բարեկամական հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը` բարձր գնահատելով Ճապոնիայի ներդրումը մեր տարածաշրջանում ու ողջ աշխարհում կայուն խաղաղության և ժողովրդավարության զարգացման գործում: Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ առանձնահատուկ ընդգծել Ճապոնիայի կառուցողական դերը և հավասարակշռված դիրքորոշումը մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրների կարգավորման համատեքստում», -նշել է Մհեր Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների հասցեագրմանն ուղղված հումանիտար աջակցության, ինչպես նաև տարիներ շարունակ ժողովրդավարական ինստիտուտների, աղետների կանխարգելման, բնապահպանական կարողությունների և մարդկային ռեսուրսների զարգացմանն ուղղված աջակցության համար:
Մհեր Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև 2025 թվականին Ճապոնիան Օսակա քաղաքում կայանալիք «ԷՔՍՊՈ 2025» համաշխարհային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության կարևորությանը:

Вице-премьер-министр Мгер Григорян принял участие в приеме, организованном по случаю национального праздника Японии – дня рождения Императора Японии.
Поздравляя с праздником, вице-премьер подчеркнул, что с момента установления дипломатических отношений между Арменией и Японией удалось развивать взаимовыгодное сотрудничество, основанное на духе дружбы и общих ценностях. Вице-премьер выразил уверенность, что армяно-японская дружба будет и дальше крепнуть и усиливаться на благо обеих стран.
«Армения придает большое значение дальнейшему укреплению дружественных отношений с Японией, основанных на взаимном уважении и доверии, высоко оценивая вклад Японии в развитие устойчивого мира и демократии в нашем регионе и во всем мире. В этой связи хотел бы особо подчеркнуть конструктивную роль и взвешенную позицию Японии в контексте урегулирования существующих проблем безопасности в нашем регионе», - отметил Мгер Григорян.
Заместитель премьер-министра поблагодарил правительство Японии за гуманитарную помощь, направленную на удовлетворение потребностей насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха, а также за многолетнюю поддержку развития демократических институтов, предотвращения стихийных бедствий, экологического потенциала и гуманитарных ресурсов.
Мгер Григорян также отметил важность участия Армении во всемирной выставке "ЭКСПО-2025", которая пройдет в 2025 году в Осаке (Япония).