«ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի՝ Հայաստան այցը օրակարգում է»․ Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Օրակարգում կա ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի այց, որն, իհարկե, ողջունվում է Հայաստանի կողմից»,- ասաց Բադալյանը՝ նշելով, որ ուսումնասիրում են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացման հնարավորությունները. «Այցի կոնկրետ ժամկետների մասին կտեղեկացնենք այցին մոտ ժամանակահատվածում»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն այսօր հայտարարել էր, թե Ժոզեպ Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան։

"Borell's visit is on Armenia's agenda." Spokesman of the Foreign Ministry
"EU High Representative Josep Borrell's visit to Armenia is on the agenda." Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said this in a conversation with Radar Armenia.
"On the agenda is the visit of the High Representative of the European Union to the European Union, Josep Borell, which, of course, is welcomed by Armenia," said Badalyan, noting that they are studying the possibilities of further deepening the Armenia-EU partnership. "We will inform you about the specific dates of the visit close to the visit," he said.
It should be noted that the EU Ambassador to Armenia, Vassilis Maragos, announced today that Josep Borell wants to visit Armenia.