Կոպիրկինը խոսել է հայ-ռուսական հարաբերությունների ավելի ամրապնդման մասին
ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, թե հայրենիքի պաշտպանի օրը ևս մեկ առիթ է հիշելու Մեծ հաղթանակը, որը ԽՍՀՄ ժողովուրդները միասին կերտել են նացիզմի դեմ երկար պայքարում։
Նրա խոսքով, Հայաստանում այդ օրն առանձնահատուկ իմաստով է լեցուն, քանի որ խորհրդանշում է զինվորական եղբայրության այն խորը ավանդույթները, որոնք պատմության ընթացքում միավորել են Հայաստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդներին։
Դեսպանի կարծիքով, նացիզմի դրսևորումները ամբողջությամբ արմատախիլ չեն եղել, ուստի, պետք է պայքարել, որ այդ «չարիքը նորից չզարգանա», քանի որ ողջ աշխարհի համար է այն վտանգավոր։
Ըստ Կոպիրկինի, Հայաստանն ու Ռուսաստանը լուրջ մարտահրավերների են բախվում. «Ուստի, հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ հարգանքը, մեր ԶՈՒ նկատմամբ հարգանքն ու երախտագիտությունն այսօր առավել քան պահանջված է։ Հունվարի 28-ին էլ ՀՀ-ում էր նշվում ԶՈՒ կազմավորման օրը և զգացվում էր, թե որքան հարգանք կա զինծառայողների, հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ, որքանով ենք նրանք պահանջված։ «ՌԴ-ն ևս ներկայում պայքար է տանում տանում նացիզմի դեմ, որը ոչ միայն անվտանգության, այլ նաև պետականության կյանքի ու մահվան պայքար է»։
Դեսպանը շեշտել է, որ «Արժանապատիվ կերպով նշելով այս օրը մենք նպաստում ենք մեր հոգևոր ներուժի, պետության և երկու ժողովուրդների միջև միության ամրապնդմանը»։ Այս համատեքստում նա նաև արձանագրել է, որ ավանդաբար այս օրը նշվում է նաև ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների հետ, և ինքն ուրախ է այդ առումով։
«Ես ցանկանում եմ, որ մեր փոխգործակցությունը, մեր գործընկերությունը պահպանվեն, ավելի ամրապնդվեն։ Սա կարևոր է մեր երկրների համար։ Ես վտահ եմ՝ սա մեր ժողովուրդների շահերից է բխում»,- ասել է նա։

Посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что День защитника Отечества - это еще один повод вспомнить о Великой Победе, которую народы СССР добились сообща в многолетней борьбе с нацизмом.
По его словам, этот день в Армении наполнен особым смыслом, поскольку символизирует глубокие традиции воинского братства, объединявшие народы Армении и России на протяжении всей истории.
По словам посла, проявления нацизма полностью не искоренены, поэтому необходимо бороться, чтобы это "зло не развилось вновь", поскольку оно опасно для всего мира.
По словам Копыркина, Армения и Россия столкнулись с серьезными проблемами. «Поэтому уважение к защитникам Родины, уважение и благодарность к нашим Вооруженным Силам сегодня более чем необходимы. 28 января РА также отметила день образования Вооруженных Сил, и почувствовалось, какое уважение существует к военнослужащим, защитникам Родины, насколько они востребованы. «Российская Федерация в настоящее время борется с нацизмом, что является не только борьбой за безопасность, но и борьбой не на жизнь, а на смерть за государственность».
Посол подчеркнул, что «Отмечая этот день достойно, мы способствуем укреплению нашего духовного потенциала, союзу государства и двух народов». В этом контексте он также отметил, что этот день традиционно отмечают представители Министерства обороны РА, и он рад этому.
«Я хочу, чтобы наше сотрудничество и партнерство сохранялись и укреплялись. Это важно для наших стран. Я уверен, что это в интересах наших народов ", - сказал он.