Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է, թե Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, արտաքին գործերի բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան։
«Կարծում եմ, որ նրա ներկայությունն այստեղ ողջունելի կլինի։ Այս մասին նա հայտնել է անցյալ շաբաթ՝ ԱԳՆ-ին»,- տեղեկացրել է Մարագոսը։
ԵՄ դեսպանի խոսքով, Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի՝ SEPA-ի նոր օրակարգի ուղղությամբ արդեն իսկ առկա են որոշակի արդյունքներ, մասնավորապես, անվտանգության ուղղությամբ համագործակցության մասով. «Հիմա մենք պլանավորում ենք միասնական հարթակի հաջորդ հանդիպումը՝ SEPA-ի ներքո՝ մարտի 14-ին։ Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր հանդիպում է, և մենք շատ գոհունակ կլինենք ողջունելու այստեղ Բրյուսելի մեր գործընկերներին, նրանք էլ մեծապես հետաքրքրված են այս նոր օրակարագի ձևակերպմանն իրենց մասնակցությունն ունենալ»,-ասել է դեսպանը։

Borell wants to visit Armenia
EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos announced that the Vice President of the European Commission, High Representative for Foreign Affairs Josep Borrell, wants to visit Armenia.
"I think that his presence here will be welcome. He reported this to the Foreign Ministry last week," Maragos informed.
According to the EU Ambassador, there are already certain results in the direction of the new agenda of the "Comprehensive and Extended Partnership" agreement signed between Armenia and the European Union (SEPA),  particularly in terms of cooperation in the field of security. "Now we are planning the next meeting of the common platform under SEPA on March 14. I think this is a very important meeting, and we will be very pleased to welcome here our colleagues from Brussels, they are also very interested in taking part in the formulation of this new agenda," said the ambassador.