Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան
ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է, թե Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, արտաքին գործերի բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ցանկանում է այցելել Հայաստան։
«Կարծում եմ, որ նրա ներկայությունն այստեղ ողջունելի կլինի։ Այս մասին նա հայտնել է անցյալ շաբաթ՝ ԱԳՆ-ին»,- տեղեկացրել է Մարագոսը։
ԵՄ դեսպանի խոսքով, Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագրի՝ SEPA-ի նոր օրակարգի ուղղությամբ արդեն իսկ առկա են որոշակի արդյունքներ, մասնավորապես, անվտանգության ուղղությամբ համագործակցության մասով. «Հիմա մենք պլանավորում ենք միասնական հարթակի հաջորդ հանդիպումը՝ SEPA-ի ներքո՝ մարտի 14-ին։ Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր հանդիպում է, և մենք շատ գոհունակ կլինենք ողջունելու այստեղ Բրյուսելի մեր գործընկերներին, նրանք էլ մեծապես հետաքրքրված են այս նոր օրակարագի ձևակերպմանն իրենց մասնակցությունն ունենալ»,-ասել է դեսպանը։

Боррель хочет посетить Армению
Посол ЕС в Армении Василис Марагос сообщил, что вице-президент Еврокомиссии, верховный представитель по иностранным делам Жозеп Боррель хочет посетить Армению.
«Я думаю, что его присутствие здесь будет приветствоваться. Об этом он сообщил МИД на прошлой неделе", - сообщил Марагос.
По словам посла ЕС, уже есть определенные результаты в направлении новой повестки дня SEPA подписанного между Арменией и Евросоюзом соглашения «Всеобъемлющее и расширенное партнерство», в частности, в плане сотрудничества в сфере безопасности. "Сейчас мы планируем следующее заседание общей платформы SEPA 14 марта. Я думаю, что это очень важная встреча, и мы будем очень рады приветствовать здесь наших коллег из Брюсселя, они также очень заинтересованы принять участие в формулировании этой новой повестки дня ", - сказал посол.