Այսօր Հայաստան կառաքվի ֆրանսիական պաշտպանական սպառազինության խմբաքանակը. Le Figaro
Պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման շրջանակում այսօր և վաղը Հայաստան կայցելի Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնյուն։
«Ֆրանսիան և Հայաստանը պահպանում են պատմական բարեկամական հարաբերություններ, սակայն պաշտպանական ոլորտում հարաբերությունները չեն հասել երկկողմ հարաբերությունների ինտենսիվության մակարդակին», - ասվում է Ֆրանսիայի նախարարների կաբինետի հայտարարության մեջ, որում հստակեցվում է, որ սա պատմության մեջ Ֆրանսիայի նախարարի առաջին այցն է Հայաստան։
«Le Figaro»-ն հայտնում է, որ այսօր Հայաստան կառաքվի նաև ֆրանսիական զինամթերքի առաջին խմբաքանակը, ինչի մասին կողմերը պայմանավորվել էին դեռ 2023թ. հոկտեմբերին։
Դրանց մեջ կլինեն Safran ընկերության գիշերային տեսողության սարքեր, GM200 ռադարներ, որը թույլ կտա հայտնաբերել թշնամու ինքնաթիռը 250 կմ հեռավորությունից։
Նախատեսվում է նաև, որ ֆրանսիական բանակը կկազմակերպի լեռնային մարտական պատրաստության երեք դասընթաց հայերի համար։

Сегодня в Армению будет доставлена ​​партия французского оборонительного вооружения. Le Figaro
В рамках укрепления армяно-французских отношений в сфере обороны сегодня и завтра Армению посетит министр обороны Франции Себастьян Лекорню.
"Франция и Армения поддерживают исторические дружеские отношения, однако отношения в оборонной сфере не достигли уровня интенсивности двусторонних отношений", - говорится в заявлении кабмина Франции, уточнив, что это первый визит французского министра в Армению в истории.
"Le Figaro" сообщает, что первая партия французского вооружения будет доставлена ​​в Армению сегодня, как и договорились стороны в октябре 2023 года.
Среди них будут приборы ночного видения компании Safran, радары GM200, которые позволят обнаруживать самолеты противника на расстоянии до 250 км.