Այսօր Հայաստան կառաքվի ֆրանսիական պաշտպանական սպառազինության խմբաքանակը. Le Figaro
Պաշտպանական ոլորտում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ամրապնդման շրջանակում այսօր և վաղը Հայաստան կայցելի Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնյուն։
«Ֆրանսիան և Հայաստանը պահպանում են պատմական բարեկամական հարաբերություններ, սակայն պաշտպանական ոլորտում հարաբերությունները չեն հասել երկկողմ հարաբերությունների ինտենսիվության մակարդակին», - ասվում է Ֆրանսիայի նախարարների կաբինետի հայտարարության մեջ, որում հստակեցվում է, որ սա պատմության մեջ Ֆրանսիայի նախարարի առաջին այցն է Հայաստան։
«Le Figaro»-ն հայտնում է, որ այսօր Հայաստան կառաքվի նաև ֆրանսիական զինամթերքի առաջին խմբաքանակը, ինչի մասին կողմերը պայմանավորվել էին դեռ 2023թ. հոկտեմբերին։
Դրանց մեջ կլինեն Safran ընկերության գիշերային տեսողության սարքեր, GM200 ռադարներ, որը թույլ կտա հայտնաբերել թշնամու ինքնաթիռը 250 կմ հեռավորությունից։
Նախատեսվում է նաև, որ ֆրանսիական բանակը կկազմակերպի լեռնային մարտական պատրաստության երեք դասընթաց հայերի համար։

A batch of French defense weapons will be delivered to Armenia today. Le Figaro
Within the framework of strengthening Armenian-French relations in the field of defense, French Defense Minister Sebastien Lecorne will visit Armenia today and tomorrow.
"France and Armenia maintain historic friendly relations, but relations in the defense sector have not reached the level of intensity of bilateral relations," the French Cabinet of Ministers said in a statement, clarifying that this is the first visit of a French minister to Armenia in history.
"Le Figaro" informs that the first batch of French ammunition will be delivered to Armenia today, which the parties agreed on back in October 2023.
Among them will be night vision devices of the Safran company, GM200 radars, which will allow to detect enemy aircraft from a distance of 250 km.
It is also planned that the French army will organize three mountain combat training courses for Armenians.