Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը վերահաստատել աջակցությունը Հայաստանին ու հայ ժողովրդին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Սենատ և հանդիպում ունեցել Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ:
Վերջինս ողջունել է վարչապետի այցը Փարիզ և նշել, որ այն տեղի է ունենում Դիմադրության շարժման հայազգի հերոս Միսաք Մանուշյանի` Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում ամփոփելու խորհրդանշական արարողության կապակցությամբ: Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ այսպիսով Ֆրանսիան իր երախտիքն է արտահայտում Միսաք Մանուշյանին և նրա ընկերներին` երկրի ազատագրման գործում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար: Ժերար Լարշեն շեշտել է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը ու ևս մեկ անգամ վերահաստատել Սենատի լիակատար աջակցությունը Հայաստանին ու հայ ժողովրդին:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, հավելելով` որ պարոն Լարշեին ՀՀ կառավարությունը, և ընդհանրապես հայ ժողովուրդն, ընկալում է որպես սերտ բարեկամ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված բանաձևերի համար, որոնք ընդգծում են աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարությանը: Վարչապետը նշել է, որ այսօր Միսաք Մանուշյանի աճյունը Ֆրանսիայի պանթեոնում ամփոփելու իրադարձությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական, պատմական, այլ նաև խորը էմոցիոնալ կապը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին, ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

The President of the French Senate reaffirmed his support for Armenia and the Armenian people
As part of his working visit to France, Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Senate and met with Senate President Gerard Larchet.
The latter welcomed the Prime Minister's visit to Paris and noted that it is connected with the symbolic ceremony of enshrining Misak Manushyan, the Armenian hero of the Resistance Movement, in the Pantheon of France's most significant figures. The President of the Senate emphasized that, in this way, France expresses its gratitude to Misak Manushyan and his friends for their invaluable contribution to the country's liberation. Gerard Larchet stresses the importance of friendly relations with Armenia and once again reaffirms the full support of the Senate to Armenia and the Armenian people.
Prime Minister Pashinyan thanked for the warm reception, adding that the RA government and the Armenian people generally perceive Mr. Larshe as a close friend. Nikol Pashinyan thanked the French Senate for the resolutions adopted, emphasizing support for Armenia's sovereignty, territorial integrity, and democracy. The Prime Minister noted that placing the remains of Misak Manushyan in the French pantheon again emphasizes the political, economic, historical, and deep emotional connection between the Armenian and French peoples.
At the meeting, several issues related to the processes taking place in the South Caucasus region, the RA government's steps towards solving the humanitarian problems of people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, the "Crossroads of Peace" project presented by the RA government, and the Armenian-French inter-parliamentary cooperation were discussed.