Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը վերահաստատել աջակցությունը Հայաստանին ու հայ ժողովրդին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Սենատ և հանդիպում ունեցել Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ:
Վերջինս ողջունել է վարչապետի այցը Փարիզ և նշել, որ այն տեղի է ունենում Դիմադրության շարժման հայազգի հերոս Միսաք Մանուշյանի` Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների Պանթեոնում ամփոփելու խորհրդանշական արարողության կապակցությամբ: Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ այսպիսով Ֆրանսիան իր երախտիքն է արտահայտում Միսաք Մանուշյանին և նրա ընկերներին` երկրի ազատագրման գործում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար: Ժերար Լարշեն շեշտել է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների կարևորությունը ու ևս մեկ անգամ վերահաստատել Սենատի լիակատար աջակցությունը Հայաստանին ու հայ ժողովրդին:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, հավելելով` որ պարոն Լարշեին ՀՀ կառավարությունը, և ընդհանրապես հայ ժողովուրդն, ընկալում է որպես սերտ բարեկամ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված բանաձևերի համար, որոնք ընդգծում են աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարությանը: Վարչապետը նշել է, որ այսօր Միսաք Մանուշյանի աճյունը Ֆրանսիայի պանթեոնում ամփոփելու իրադարձությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական, պատմական, այլ նաև խորը էմոցիոնալ կապը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին, ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, հայ-ֆրանսիական միջխորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Председатель Сената Франции подтвердил свою поддержку Армении и армянского народа
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках рабочего визита во Францию посетил Сенат и провел встречу с председателем Сената Жераром Ларше.
Жерар Ларше приветствовал визит премьер-министра Пашиняна в Париж и отметил, что этот визит проходит по случаю символической церемонии перезахоронения в Пантеоне выдающихся людей Франции останков героя Движения Сопротивления с армянскими корнями Мисака Манушяна. Председатель Сената подчеркнул, что таким образом Франция выражает благодарность Мисаку Манушяну и его друзьям за неоценимый вклад в освобождение страны. Жерар Ларше подчеркнул важность дружественных отношений с Арменией и еще раз подтвердил полную поддержку Армении и армянскому народу со стороны Сената Франции.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за теплый прием, добавив, что правительство Республики Армения и армянский народ в целом воспринимают г-на Ларше как близкого друга. Никол Пашинян поблагодарил за принятые Сенатом Франции резолюции, в которых подчеркивается поддержка суверенитета, территориальной целостности и демократии Армении. Премьер-министр отметил, что церемония перезахоронения останков Мисака Манушяна в Пантеон еще раз подчеркивает не только политическую, экономическую, историческую, но и глубокую эмоциональную связь между армянским и французским народами.
В ходе встречи был затронут ряд вопросов, касающихся происходящих в регионе Южного Кавказа процессов, шагов правительства Республики Армения по решению гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, разработанного правительством Республики Армения проекта “Перекресток мира”, армяно-французского межпарламентского сотрудничества.