«Ֆրանսիան տվել է իր համաձայնությունը պաշտպանական զինտեխնիկայի՝ Հայաստան առաքման համար»․ Մակրոն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է ապավինել Ֆրանսիայի աջակցությանը։
«Դուք կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի աջակցությանը Հայաստանին՝ նրա անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարական ընթացքին և խաղաղության ձգտումներին»,- ասել է Մակրոնը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում Սյունիքում Ադրբեջանի անհամաչափ պատասխան հարվածի համար, որի արդյունքում հայկական կողմն ունեցավ 4 զոհ և 1 վիրավոր։
«Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել արդար և կայուն խաղաղությանն ուղղված ջանքերին։ Դրան կարող ենք հասնել միջազգային իրավունքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հարգման դեպքում։ Անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը փարատի երկիմաստությունը, բարեխիղճ աշխատանք կատարվի սահմանների սահմանագծման և սահմանազատման հարցում, ինչը հիմք կծառայի սահմանի երկուստեք ուժերի հետքաշման համար»,- ասել է Մակրոնը։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան կշարունակի զարգացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում։

"Франция дала согласие на поставку оборонной военной техники в Армению". Макрон
Президент Франции Эммануэль Макрон в совместном заявлении с премьер-министром Армении Николом Пашиняном заявил, что Армения может рассчитывать на поддержку Франции.
"Вы можете рассчитывать на поддержку Франции Армении, ее независимости, территориальной целостности, демократических процессов и стремления к миру", - сказал Макрон.
По его словам, Франция выражает сожаление по поводу непропорционального ответного удара Азербайджана в Сюнике, в результате которого с армянской стороны было 4 жертвы и 1 раненый.
«Франция продолжит поддерживать усилия, направленные на справедливый и прочный мир. Мы можем добиться этого, уважая международное право, суверенитет, территориальную целостность и нерушимость границ. Азербайджану необходимо устранить неясность, должна быть проделана добросовестная работа в вопросе демаркации и делимитации границы, которая послужит основой для вывода сил с обеих сторон границы", - сказал Макрон.