ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման մեկ ամյակի առթիվ ելույթում հայտարարել է, թե անընդունելի են համարում ԵՄ դիտորդական առաքելության հասցեին տարբեր երկրներից հնչող անհիմն քննադատությունները. «Եւ աջակցում ենք առաքելությանը՝ իրականացնելու իր մանդատն ամբողջ ծավալով»,- ասել է Արմեն Գրիգորյանը՝ հավելելով,- «Առաքելությունը տեղակայվել է մեզ համար դժվար ժամանակներում և կարևոր գործառույթ է իրականացնում՝ դիտարկելու ՀՀ-Ադրբեջան միջազգայնորեն ճանաչված սահմանը ողջ երկայնքով։
Մեր գնահատականն այն է, որ առաքելությունը նպաստում է տարածաշրջանում կայունությանն ու կարևոր գործոն է ընթացիկ իրադարձությունների մասով թափանցիկությունն ապահովելու համար»։
Ավելի ուշ, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նա անդրադարձել է Ներքին Հանդում վերջին միջադեպին։ Ըստ նրա, ԵՄ առաքելությունն այդ հատվածում չունի հասանելիություն, այլ միայն ՌԴ-ն է ներկա. «Եւ ՌԴ-ն չի կարողացել կանխել միջադեպը։ Ես համոզված եմ, որ իրականությունն այլ է՝ միանշանակ է, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը կայունության դերակատարություն ունի։ Մենք ամբողջովին աջակցում ենք նրանց գործունեությանը և շարունակելու ենք աջակցել»։

Считаем неприемлемой необоснованную критику миссии наблюдателей ЕС. Григорян
Секретарь Совбеза Армен Григорян в своем выступлении по случаю годовщины создания наблюдательной миссии ЕС заявил, что они считают неприемлемой необоснованную критику миссии наблюдателей ЕС со стороны разных стран. "И мы поддерживаем миссию в выполнении ее мандата в полном объеме", - сказал Армен Григорян, добавив: " Миссия была развернута в трудные для нас времена и выполняет важную функцию по мониторингу на всем протяжении международно признанной границы между Арменией и Азербайджаном. "
По нашей оценке, миссия способствует стабильности в регионе и является важным фактором обеспечения прозрачности текущих событий».
Позже на брифинге с журналистами он коснулся последнего инцидента в Неркин Ханд. По его словам, миссия ЕС не имеет доступа в эту зону, присутствует только Российская Федерация. " И Российская Федерация не смогла предотвратить инцидент. Понятно, что гражданская миссия ЕС играет роль стабильности. Мы полностью поддерживаем их деятельность и будем продолжать их поддерживать».