Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Նատալի Լուազոյի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Renew Europe, Ֆրանսիա) հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, որոնց առաջմղման հարցում կարևորվել է ԵՄ օրենսդիր մարմնի դերը։ Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել գործընկերության խորացման հեռանկարներին և այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին։
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետը խոսել է առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ հայկական կողմի մոտեցումների մասին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության համար դժվարին պայմաններում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ցուցաբերած սկզբունքային մոտեցմանն ու հստակ գնահատականներով և ուղերձներով ընդունված փաստաթղթերը։
Նատալի Լուազոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին` Հայաստանի Հանրապետության Երախտագիտության մեդալով պարգևատրելու համար և նշել, որ հետագայում ևս շարունակելու է ակտիվ գործունեությունը` ի նպաստ Հայաստանի ու բարեկամ հայ ժողովրդի:
Մեդալն օրերս Նատալի Լուազոյին էր հանձնել Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը` ՀՀ համար առանցքային կարևորության հարցերի առաջմղման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Премьер-министр Никол Пашинян встретился с председателем комитета по вопросам безопасности и обороны Европейского парламента Натали Луазо (Renew Europe, Франция).
Были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-Европейский Союз, подчеркнута роль законодательного органа ЕС в их продвижении. В этом контексте были упомянуты перспективы углубления партнерства и усилия обеих сторон в этом направлении.
Состоялся обмен мыслями о событиях, происходящих на Южном Кавказе. Премьер-министр рассказал о подходах армянской стороны в преодолении существующих вызовов.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул принципиальный подход, проявленный Европейским парламентом в сложных для Республики Армения условиях, и принятые документы с четкими оценками и посланиями.
Натали Луазо поблагодарила премьер-министра за награждение ее Медалью "Благодарность" Республики Армения и отметила, что продолжит свою активную деятельность и в будущем на благо Армении и дружественного армянского народа.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян на днях вручил медаль Натали Луазо за значительный вклад в продвижение ключевых для РА вопросов и защиты гуманитарных ценностей.