Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Նատալի Լուազոյի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով կոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Renew Europe, Ֆրանսիա) հետ:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, որոնց առաջմղման հարցում կարևորվել է ԵՄ օրենսդիր մարմնի դերը։ Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել գործընկերության խորացման հեռանկարներին և այդ ուղղությամբ երկուստեք գործադրվող ջանքերին։
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ: Վարչապետը խոսել է առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ հայկական կողմի մոտեցումների մասին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի Հանրապետության համար դժվարին պայմաններում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ցուցաբերած սկզբունքային մոտեցմանն ու հստակ գնահատականներով և ուղերձներով ընդունված փաստաթղթերը։
Նատալի Լուազոն շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին` Հայաստանի Հանրապետության Երախտագիտության մեդալով պարգևատրելու համար և նշել, որ հետագայում ևս շարունակելու է ակտիվ գործունեությունը` ի նպաստ Հայաստանի ու բարեկամ հայ ժողովրդի:
Մեդալն օրերս Նատալի Լուազոյին էր հանձնել Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը` ՀՀ համար առանցքային կարևորության հարցերի առաջմղման, մարդասիրական արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:

Prime Minister Nikol Pashinyan met with the Chairperson of the European Parliament, Committee on Security and Defense Affairs, Nathalie Loiseau (Renew Europe, France).
Issues related to Armenia-European Union cooperation were discussed, and the role of the EU legislative body was emphasized in promoting them. In this context, reference was made to the prospects of deepening the partnership and the efforts made by both sides in that direction.
Thoughts were exchanged on the developments taking place in the South Caucasus. The Prime Minister spoke about the approaches of the Armenian side in overcoming the existing challenges.
Prime Minister Pashinyan emphasized the principled approach shown by the European Parliament under challenging conditions for the Republic of Armenia and the documents adopted with precise assessments and messages.
Natalie Loizeau thanked the Prime Minister for awarding her the Medal of Gratitude of the Republic of Armenia. She noted that she will continue her activities to benefit Armenia and the friendly Armenian people.
Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan presented the medal to Natalie Loiseau the other day for her significant contribution to promoting issues of crucial importance for RA and protecting humanitarian values.