Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Ալիևի հետ մյունխենյան հանդիպման մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Մյունխենի և հարակից շրջանների հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի աջակցությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը:
Վարչապետը նշել է, որ կարևոր հարց կար սեղանին դրված․ հիմնական արձանագրումն այն է, որ կողմերը հավատարիմ են մնում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
«Կարևոր մի հարց կար սեղանին դրված, որը հետևյալն էր, թե արդյոք կողմերը վերահաստատո՞ւմ են նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ Հիմնական արձանագրումն այն է, որ կողմերը հավատարիմ են մնում այդ պայմանավորվածություններին: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ առաջիկայում տեղի կունենա արտգործնախարարների հանդիպում, որից հետո տեղի կունենա սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով հանձնաժողովի հանդիպում:
Արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը ակնհայտորեն պետք է վերաբերի խաղաղության պայմանագրի տեքստի հետագա քննարկմանը և համաձայնեցմանը: Խաղաղության պայմանագրի մի շարք հոդվածներ համաձայնեցված են, բայց մի շարք հոդվածներ, որոնք ունեն սկզբունքային նշանակություն, դեռևս համաձայնեցված չեն, և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատանքներ իրականացվեն: Պայմանավորվել ենք այս աշխատանքներն իրականացնել»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Nikol Pashinyan spoke about the Munich meeting with Aliyev
RA Prime Minister Nikol Pashinyan met with the representatives of the Armenian community in Munich and the surrounding regions and referred to the meeting with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, with the support of German Chancellor Olaf Scholz.
The Prime Minister noted that there was an essential issue on the table. The primary record is that the parties remain faithful to the agreements reached.
"There was an essential question on the table: whether the parties reaffirmed the previously reached agreements. The primary record is that the parties stick to those agreements. An agreement was reached that a meeting of foreign ministers would take place shortly, after which a committee meeting on border demarcation and boundaries would occur.
Foreign ministers' meetings should be about further discussion and agreement on the text of the peace treaty. Several articles of the peace treaty have been agreed upon. Still, several articles of fundamental importance have yet to be decided upon, and work must be carried out in that direction. We have decided to carry out these works," said the RA Prime Minister.