«Ուկրաինայի հարցով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ»․ վարչապետ
Վաղուց եմ ասել՝ Ուկրաինայի հարցով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ, սա մեր անկեղծ դիրքորոշումն է, Մյունխենում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ցավում ենք, որ չենք կարող որևէ ազդեցություն ունենալ այդ իրադրության վրա։ Ուկրաինայի ժողովուրդը մեր բարեկամ ժողովուրդն է։ Մենք երախտամոռ չենք, Ուկրաինայում հայերն իրենց լավ են զգացել»,- նշել է Փաշինյանը։
Խոսելով միջանցքի մասին՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ եռակողմ հայտարարությունում նման կետ չկա։ Չկա նաև, որ որևէ այլ երկիր ՀՀ որևէ տարածք է վերահսկելու։
«Այն, ինչ խոսվում է, թե Ռուսաստանը մեր տարածքում որևէ բան պետք է վերահսկի, եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նման կետ չկա գրված։
Մյուս կետերը, ըստ էության, Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ճղել, գցել են մի կողմ։ Ե՛վ Ռուսաստանը, և՛ Ադրբեջանը նախորդ կետերով իրենց պարտավորություններն ամբողջությամբ խախտել են»,- ասել է Փաշինյանը։

"On the issue of Ukraine, Armenia is not Russia's ally." prime minister
"We regret that we cannot have any influence on that situation. The people of Ukraine are our friendly people. We are not grateful, Armenians felt good in Ukraine," Pashinyan said.
Regarding the corridor, Pashinyan stated there is no such point in the tripartite declaration. There is also no way that any other country will control any RA territory.
"It is said that Russia should control something in our territory; no such clause is written in the 9th point of the tripartite declaration.
Azerbaijan and Russia split the other points and threw them aside. Russia and Azerbaijan have violated their obligations under the previous points," Pashinyan said.