«Ուկրաինայի հարցով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ»․ վարչապետ
Վաղուց եմ ասել՝ Ուկրաինայի հարցով Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ, սա մեր անկեղծ դիրքորոշումն է, Մյունխենում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ցավում ենք, որ չենք կարող որևէ ազդեցություն ունենալ այդ իրադրության վրա։ Ուկրաինայի ժողովուրդը մեր բարեկամ ժողովուրդն է։ Մենք երախտամոռ չենք, Ուկրաինայում հայերն իրենց լավ են զգացել»,- նշել է Փաշինյանը։
Խոսելով միջանցքի մասին՝ Փաշինյանը հայտարարել է, որ եռակողմ հայտարարությունում նման կետ չկա։ Չկա նաև, որ որևէ այլ երկիր ՀՀ որևէ տարածք է վերահսկելու։
«Այն, ինչ խոսվում է, թե Ռուսաստանը մեր տարածքում որևէ բան պետք է վերահսկի, եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նման կետ չկա գրված։
Մյուս կետերը, ըստ էության, Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ճղել, գցել են մի կողմ։ Ե՛վ Ռուսաստանը, և՛ Ադրբեջանը նախորդ կետերով իրենց պարտավորություններն ամբողջությամբ խախտել են»,- ասել է Փաշինյանը։

«В вопросе Украины Армения не является союзником России». Премьер-министр
Я давно говорил, что Армения не является союзником России в вопросе Украины, это наша искренняя позиция, заявил в Мюнхене премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы сожалеем, что не можем повлиять на эту ситуацию. Народ Украины – дружественный нам народ. Мы не неблагодарные, армянам в Украине всегда хорошо жилось", - сказал Пашинян.
Говоря о коридоре, Пашинян заявил, что в трехсторонней декларации такого пункта нет. Также исключено, что какая-либо другая страна будет контролировать какую-либо территорию РА.
"Говорят, что Россия должна что-то контролировать на нашей территории, в 9-м пункте трехсторонней декларации такого пункта нет.
По сути, Азербайджан и Россия разорвали остальные пункты и выбросили их в сторону. И Россия, и Азербайджан полностью нарушили свои обязательства по предыдущим пунктам", - сказал Пашинян.