Մյունխենում կայացել է ՀՀ վարչապետի և ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպումը
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հաճելի է Ձեզ տեսնել այսօր։ Մենք գնահատում ենք այն դինամիկան, որ ունենք մեր երկկողմ հարաբերություններում։ Կարծում եմ` մենք հաստատել ենք շատ արդյունավետ գործընկերություն և 2019-ին սկսեցինք Ռազմավարական երկխոսությունը: Այս տարին ևս կարևոր է, մենք սպասում ենք մեր Ամերիկյան գործընկերների հետ բավականին ծավալուն օրակարգով նիստին։ Սա շատ լավ հնարավորություն կլինի՝ քննարկելու տարբեր հարցեր, մեր երկխոսությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։ Իհարկե, տարածաշրջանային հարցերը ևս շատ կարևոր են մեր օրակարգի համար։ Դժբախտաբար, այս պահին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա է լարվածության նոր փուլ, վերջերս տեղի ունեցավ լարվածության նոր աճ, որը պատճառ դարձավ մեծ կորուստների։ Հայ դիրքապահներ սպանվեցին Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Ես կցանկանայի այս իրավիճակը ևս քննարկել Ձեզ հետ»։
Իր հերթին Էնթոնի Բլինքենը նշել է. «Հաճելի է այսօր հանդիպել Ձեզ՝ պարոն Փաշինյան։ Հայաստանը շատ արժեքավոր գործընկեր է ԱՄՆ-ի համար, և մենք գնահատում ենք նրա՝ կայուն խաղաղության հանդեպ հանձնառությունը։ Մենք նաև կարող ենք ուժեղացնել մեր երկրների միջև կապերը բոլոր ուղղություններով։ Մենք այս ամենը քննարկել ենք վարչապետ Փաշինյանի հետ»։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների օրակարգային հարցերին վերաբերող թեմաներ, կարևորել ռազմավարական երկխոսության հետևողական զարգացումը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել անձամբ պարոն Բլինքենի ջանքերը` բանակցային գործընթացին ու երկխոսությանն աջակցելու, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման ուղղությամբ: Վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ գնալ կոնկրետ լուծումների, մասնավորապես, արդեն իսկ միջազգային հարթակներում գրավոր կերպով հրապարակային արձանագրված սկզբունքների հիման վրա:
Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը` շարունակելու ջանքերը բանակցային ու խաղաղ գործընթացին և երկխոսությունը շարունակելու հույս հայտնել:

The meeting between the RA Prime Minister and the US Secretary of State was held in Munich
Prime Minister Nikol Pashinyan and US Secretary of State Anthony Blinken met within the framework of the Munich Security Conference.
Prime Minister Pashinyan said in his welcoming speech: "It is nice to see you today. We appreciate the dynamics we have in our bilateral relations. We have established a very effective partnership and started the Strategic Dialogue in 2019. This year is also important; we are waiting for the meeting with our American partners, which has a rather extensive agenda. This will be a perfect opportunity to discuss various issues to make our dialogue more effective. Of course, regional issues are also significant for our agenda. Unfortunately, there is a new phase of tension between Armenia and Azerbaijan; recently, a new increase in tension caused great losses. Armenian guards were killed on the border with Azerbaijan. I want to discuss this situation with you as well."
In his turn, Anthony Blinken noted. "It is nice to meet you today, Mr. Pashinyan. Armenia is a precious partner of the United States, and we appreciate its commitment to lasting peace. We can also strengthen the ties between our countries in all directions. We have discussed all this with Prime Minister Pashinyan."
The interlocutors discussed topics related to the agenda issues of Armenia-US relations and emphasized the consistent development of strategic dialogue.
Reference was made to the process of regulating Armenia-Azerbaijan relations.
Nikol Pashinyan highly appreciated Mr. Blinken's efforts to support the negotiation process and dialogue to ensure peace and stability in the South Caucasus region. The Prime Minister reaffirmed the readiness of the Republic of Armenia to go to concrete solutions, mainly based on the principles already publicly recorded in writing on international platforms.
Anthony Blinken emphasized the willingness of the US to continue its efforts in the negotiation and peace process and expressed hope to continue the dialogue.