Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները
Փետրվարի 16-ին Մյունխենի համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի Հանրապետության արտաքին գործերի, Եվրոպայի հարցերի և առևտրի նախարար Իեն Բորջի հետ։
Ի շարունակություն ս.թ. նոյեմբերին Սկոպյեում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպմանը՝ նախարարները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Մալթայի միջև քաղաքական երկխոսության օրակարգային հարցերի, ինչպես նաև զարգացման էական ներուժ ունեցող ոլորտներով կապերի հետագա ամրապնդման հնարավորություններին։
Նախարարները քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները և այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Արարատ Միրզոյանը և Իեն Բորջը մտքեր են փոխանակել նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի և տարածաշրջանում վերջին զարգացումների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ընդգծել է առկա մարտահրավերի հանգուցալուծման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ մոտեցումները՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության, սահմանների անքակտելիության սկզբունքների, ինքնիշխանության հարգման վրա։
Տարածաշրջանային հարցերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև ԵԱՀԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի՝ կարևորելով առկա գործիքակազմի արդյունավետ կիրառումը՝ կազմակերպության մանդատին համապատասխան նպաստելու տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության ապահովմանը։

16 февраля в рамках Мюнхенской конференции министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел, европейских дел и торговли Республики Мальта Яном Боргом.
В продолжение встречи, состоявшейся в ноябре прошлого года в рамках министерской конференции ОБСЕ в Скопье, министры обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Были затронуты вопросы, стоящие на повестке политического диалога между Арменией и Мальтой, а также возможности дальнейшего укрепления связей в сферах, имеющих существенный потенциал развития.
Министры также обсудили перспективы углубления партнерства между Арменией и ЕС и шаги, предпринимаемые в этом направлении.
Арарат Мирзоян и Ян Борг также обменялись мнениями о ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и последних событиях в регионе. Министр Мирзоян подчеркнул подходы Армении к преодолению нынешних вызовов, а также к процессу урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном: эти подходы основаны на принципах территориальной целостности, нерушимости границ и уважения суверенитета.
В контексте региональных проблем были также рассмотрены вопросы, касающиеся деятельности ОБСЕ, а также была подчеркнута важность эффективного использования существующих инструментов для содействия региональной стабильности и безопасности в соответствии с мандатом Организации.