Բուլղարիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 15-ին հանդիպել է Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ռոսեն Ժելյազկովի և ԲՀ խորհրդարանականների հետ:
Հանդիպումը մեկնարկել է խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Կողմերը փաստել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առկա սերտ հարաբերությունների մասին` ընդգծելով, որ դրանք հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամության, ընդհանուր արժեքների և մշակութային կապերի վրա:
Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով ԲՀ ԱԺ նախագահին, շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հրավերի և ջերմ ընդունելության համար:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստան-Բուլղարիա երկկողմ միջպետական հարաբերություններում նշանակալի դեր ունեն միջխորհրդարանական կապերը, որոնց խթանումը և շարունակական զարգացումը կարևոր են Հայաստանի համար:
«Բարձր մակարդակի կանոնավոր միջխորհրդարանական երկխոսությունը մեծ ներուժ կլինի Հայաստան-Բուլղարիա հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման հարցում: Մենք պետք է խթանենք ուսանողների երկկողմ փոխանակումների գործընթացը և բարեկամական խմբերի գործունեությունը»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Ռոսեն Ժելյազկովն անդրադարձել է Բուլղարիայի հայ համայնքին, որը մեծ ներդրում ունի հայ և բուլղար ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունների հաստատման գործում: Նա նաև կարևորել է հայ-բուլղարական առևտրատնտեսական պալատի, միջկառավարական հանձնաժողովի և խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրավիճակին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է Բուլղարիայի ներգրավվածությունը և աջակցությունը Հայաստանի կառավարության կողմից առաջ բերված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, մասնավորապես՝ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների կարգավորման և տարածաշրջանում անվտանգության ու խաղաղության հաստատման համատեքստում:
«Բուլղարիան ողջունում է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և պատրաստ է աջակցել Հայաստանին տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում»,- նշել է Բուլղարիայի խորհրդարանի ղեկավարը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման, երկկողմ և բազմակողմ առևտրատնտեսական և մշակութային համագործակցության շուրջ:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի գրքում, շրջայց կատարել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովում:

Болгария готова поддержать Армению в установлении мира в регионе
Находящаяся в Болгарии с официальным визитом делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 15 февраля встретилась со спикером Национального Собрания Республики Болгария Росеном Желязковым и парламентариями.
Встреча началась с беседы спикеров парламентов двух стран, после чего состоялась встреча в расширенном формате.
Стороны отметили существующие тесные отношения между Арменией и Болгарией, подчеркнув, что они основаны на исторически сложившейся дружбе, общих ценностях и культурных связях между двумя народами.
Ален Симонян, приветствуя спикера Национального Собрания Болгарии, поблагодарил за приглашение и теплый прием.
Глава армянского парламента отметил, что межпарламентские отношения играют важную роль в двусторонних межгосударственных отношениях между Арменией и Болгарией, продвижение и постоянное развитие которых важно для Армении.
“Регулярный межпарламентский диалог на высоком уровне станет большим потенциалом в развитии и расширении отношений Армения-Болгария. Мы должны способствовать процессу двустороннего обмена студентами и деятельности групп дружбы”, - сказала Ален Симонян.
Росен Желязков коснулся армянской общины Болгарии, которая вносит большой вклад в установление братских отношений между армянским и болгарским народами. Он также подчеркнул важность деятельности Армяно-болгарской торгово-экономической палаты, межправительственной комиссии и парламентских групп дружбы.
Коснувшись ситуации в регионе, Ален Симонян подчеркнул важность вовлеченности и поддержки Болгарии в выдвинутом правительством Армении проекте “Перекресток мира”, в частности, в контексте урегулирования армяно-азербайджанских отношений и установления безопасности и мира в регионе.
“Болгария приветствует проект "Перекресток мира" и готова поддержать Армению в установлении мира в регионе”, - заявил спикер парламента Болгарии.
Стороны обменялись идеями по вопросам либерализации визового режима Армения-ЕС, двустороннего и многостороннего торгово-экономического и культурного сотрудничества.