«Ադրբեջանը մտադրություն չունի միջազգային իրավունքը պահպանելու»․ Մհեր Մարգարյան
Փետրվարի 13-14-ը ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում նախագահող Գայանայի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ բաց քննարկում՝ «Կլիմայի փոփոխության և պարենային անապահովության ազդեցությունը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման վրա» խորագրով։ Հանդիպման ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը, ինչպես նաև մի շարք անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու ներկայացուցիչներ։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանն իր ելույթում շեշտել է պարենային ռեսուրսների շահագործման և սովահարությունը որպես պատերազմի գործիք կիրառելու անթույլատրելիությունը՝ ընդգծելով, որ նման գործողություններով ոտնահարվում է միջազգային հումանիտար իրավունքը, որի կոպիտ խախտում է հանդիսանում նաև հակամարտություններից և ճգնաժամային իրավիճակներում հայտնված բնակչությանը հումանիտար աջակցությանը խոչընդոտելը։
Հայաստանի դեսպանը հիշատակել է Ադրբեջանի կողմից բնապահպանական կեղծ օրակարգի քողի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը ամիսներ շարունակ ապօրինի շրջափակման ներքո պահելը, ինչպես նաև հետագա լայնածավալ հարձակումը և որպես հետևանք՝ հայ բնակչության զանգվածային բռնի տեղահանությունն ու էթնիկ զտումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի շարունակական խախտումներին՝ դեսպան Մարգարյանը նշել է, որ դատապարտելի է Ադրբեջանի կողմից փետրվարի 13-ին Հայաստանի տարածքի նկատմամբ ռազմական ուժի կիրառումը, որը հանգեցրել է մարդկային կյանքի կորուստների։
Շեշտվել է, որ այդպիսի սադրանքները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի պահպանելու միջազգային իրավունքը՝ ընդգծելով, որ ՄԱԿ-ը և Անվտանգության խորհուրդն առանձնահատուկ պատասխանատվություն են կրում միջազգային անվտանգության և իրավունքի գերակայության պահպանման գործում։

"Azerbaijan has no intention to comply with international law." Mher Margaryan
On February 13-14, at the initiative of Guyana, the chairman of the UN Security Council, an open discussion was held under the title "The impact of climate change and food insecurity on the maintenance of international peace and security." During the meeting, speeches were made by the UN Secretary-General, high-ranking officials, and representatives of several member states.
In his speech, RA permanent representative Mher Margaryan stressed the inadmissibility of exploiting food resources and using starvation as a tool of war, stressing that such actions violate international humanitarian law, which is also a gross violation of hindering humanitarian assistance to the population in conflict and crises.
The Ambassador of Armenia mentioned Azerbaijan's keeping the population of Nagorno-Karabakh under an illegal blockade for months under the guise of a false environmental agenda, as well as the subsequent large-scale attack and, as a result, the massive forced displacement and ethnic cleansing of the Armenian population.
Referring to the continuous violations of international law by Azerbaijan, Ambassador Margaryan noted that the use of military force by Azerbaijan on the territory of Armenia on February 13, which led to the loss of human lives, is reprehensible.
It was emphasized that such provocations once again prove that Azerbaijan has no intention to preserve international law, stressing that the UN and the Security Council bear a special responsibility in safeguarding international security and the rule of law.