Պետք է կարողանանք ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է 2025-2027 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագրի նախնական ուղենշային մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում և միջազգային ասպարեզում ընթացիկ տնտեսական զարգացումներին և հնարավոր կանխատեսումներին, ըստ ոլորտների տնտեսական ակտիվության, արտահանման և ներմուծման դինամիկային, զբոսաշրջային այցելությունների միտումներին, հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, կապիտալ ծախսերի մակարդակին և դրա հետագա ընդլայնման հնարավորություններին ու այլ հարցերի:
Այս համատեքստում, տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, գերատեսչությունների ղեկավարները ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Ամփոփելով՝ վարչապետն անդրադարձել է ընթացիկ տարվա տնտեսական զարգացման թիրախներին և քայլերին. «Մենք նախ 2024 թվականին պետք է ապահովենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, ինչի՞ հաշվին՝ մեր աշխատանքի հաշվին: Կապիտալ շինարարության հետ կապված մեր ծրագրերը պետք է փորձենք մաքսիմալ որակով իրականացնել և ապահովել մեծ կատարողական, մեր միջին տարեկան վիճակագրականից ավելի բարձր ցուցանիշներ ապահովել: Այստեղ ցանկանում եմ հատուկ ուշադրություն հրավիրել մի քանի ծրագրերի վրա. ռենովացիայի ծրագիրն անպայման պետք է շարունակել, պետք է խթանել սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության 16 մլն դրամի ծրագիրը, որովհետև այդ ծրագիրը մեզ համար հնարավորություն է տնտեսական ակտիվությունը դեպի մարզեր ավելի շատ տեղափոխել, որովհետև դրա էֆեկտը շատ էական է: Ես ցանկանում եմ առողջապահության ապահովագրության վրա մեր ուշադրությունը հրավիրել, որովհետև ինձ համար ակնհայտ է, երբ այդ որոշումը կայացրեցինք՝ առողջապահության ոլորտում հսկայական ներդրումներ են լինելու, չի կարող այլ կերպ ուղղակի լինել: Եվ, ըստ էության, համակարգը պատրաստի վիճակում է»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ կառավարությունն իր աշխատանքի շնորհիվ պետք է կարողանան ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճի թիրախը:

We must be able to ensure the target of 7 percent economic growth. prime minister
A consultation was held in the government under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan, during which the preliminary landmark macroeconomic and fiscal framework of the medium-term expenditure plan for 2025-2027 was discussed.
In particular, reference was made to the current economic developments and possible forecasts in Armenia and the international arena, according to economic activity, export and import dynamics, tourist visit trends, fiscal policy, the level of capital expenditures, the possibilities of further expansion, and other issues.
In this context, an interesting exchange of ideas occurred; heads of departments presented various observations and recommendations.
Summarizing, the Prime Minister referred to the current year's economic development targets and steps. "We must first ensure 7 percent economic growth in 2024, at the expense of what, at the expense of our work? We must try to implement our projects related to capital construction with maximum quality and ensure great performance, which is higher than our average annual statistics. Here, I would like to draw special attention to several programs. The renovation program must be continued, and the 16 million drams program for housing construction in the border villages must be promoted because that program is an opportunity for us to move economic activity to the marzes more because its effect is very significant. I want to draw our attention to health insurance because it was obvious to me when we decided that there would be a huge investment in health care; it couldn't be any other way. And the system is ready."
Nikol Pashinyan emphasized that the government should be able to achieve the target of 7 percent economic growth thanks to its work.