ՀՀ և Իրանի միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստի ավարտին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
Աշխատանքային այցով Թեհրանում գտնվող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ: Հանդիպման ընթացքում Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության անձեռնմխելիության վերաբերյալ: Քննարկվել են նաև Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Այցի շրջանակներում փետրվարի 14-15-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ, Ծրագրավորման և բյուջետային կազմակերպության ղեկավար Դավուդ Մանզուրի համանախագահությամբ Թեհրանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 18-րդ նիստը: Նիստի ավարտին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որում արձանագրվել են Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցության փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններում հարաբերությունների զարգացմանը միտված պայմանավորվածություններ:
Նիստին նախորդել է ԻԻՀ նախագահի տեղակալի հետ երկկողմ հանդիպում, որի ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար առկա մեծ ներուժը: Ընդգծվել է նախորդ՝ 2023 թվականին «Գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի երկարաձգման վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրումը և Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարության աշխատանքներում իրանական ընկերությունների ներգրավվածությունը: Փոխվարչապետ Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ ընթացիկ տարում ավարտին կհասցվեն Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարական աշխատանքները:

По итогам заседания межправительственной совместной комиссии РА и Ирана подписан меморандум о взаимопонимании
Находящийся с рабочим визитом в Тегеране вице-премьер-министр Мгер Григорян встретился с президентом Исламской Республики Иран Ибрагимом Раиси. В ходе встречи Мгер Григорян высоко оценил четкую позицию высшего руководства Исламской Республики Иран относительно территориальной целостности и неприкосновенности суверенитета Республики Армения. Обсуждались также вопросы, связанные с экономическим сотрудничеством между Арменией и Ираном.
В рамках визита 14-15 февраля в Тегеране состоялось 18-е заседание межправительственной совместной комиссии Республики Армения и Исламской Республики Иран под сопредседательством вице-премьер-министра Мгера Григоряна и вице-президента Республики Иран, руководителя программно-бюджетной организации Давуда Манзура. По итогам заседания был подписан меморандум о взаимопонимании, в котором зафиксированы договоренности, направленные на развитие отношений во всех областях, представляющих взаимный интерес между Арменией и Ираном.
Заседанию предшествовала двусторонняя встреча с заместителем президента Республики Иран, в ходе которой обе стороны подчеркнули высокий уровень политических отношений между Арменией и Ираном и большой потенциал для развития торгово-экономических отношений. Особо отмечено подписание контракта о продлении предыдущего проекта "Газ в обмен на электроэнергию" в 2023 году и участие иранских компаний в строительных работах 32-километрового участка дороги Агарак-Каджаран. Вице-премьер Григорян выразил надежду, что работы по строительству третьей линии высоковольтной линии электропередачи Иран-Армения будут завершены в этом году.