«Կարևոր է զսպել տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված քայլերը». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Կլոդ Վայսլերի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև խորհրդարանի բյուրոյի և արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները: Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։
Վերհիշելով Արարատ Միրզոյանի հետ նախորդ՝ 2022թ հունվարին կայացած  հանդիպման ժամանակ կատարված շեշտադրումն առ այն, որ ՀՀ ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգություններով հարվածի տակ է դրվում ժողովրդավարությունը՝ Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանի նախագահը և ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել են, որ այդ հարցում մարտահրավերները շարունակվում են և համախոհ գործընկերների հետ ակտիվ փոխգործակցությունը դարձնում օրվա հրամայականը։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանին՝ Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող, այդ թվում՝ մարդասիրական, հարցերի շուրջ սկզբունքային, արդար դիրքորոշման և աջակցության համար։
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի շուրջ վերջին զարգացումները։ Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծի առանցքային հարցերի շուրջ ՀՀ մոտեցումներին, որոնք հիմնված են քաղաքակիրթ աշխարհին քաջ հայտնի հիմնարար սկզբունքների վրա։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված քայլերի զսպման և բանակցային գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է խորհրդարանականներին հետաքրքրող հարցերին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը, ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը, Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների ու իրավունքների հասցեագրմանը, Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձի ապահովմանը վերաբերող, ինչպես նաև այլ հարցերի։
Խորհրդարանականները բարձր են գնահատել ՀՀ կառավարության որոշումը Լյուքսեմբուրգում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացվածության ապահովման՝ գրասենյակի բացման վերաբերյալ՝ այն բնութագրելով որպես սերտ բարեկամության արտահայտում։

«Важно сдерживать шаги, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе». Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с председателем Палаты представителей Люксембурга Клодом Вайслером. Во встрече также приняли участие члены бюро парламента и комитета по внешним связям. Обе стороны подчеркнули роль парламентской дипломатии в динамичном развитии политического диалога на высоком уровне между Арменией и Люксембургом.
Напомнив, что в ходе предыдущей встречи, состоявшейся в январе 2022 года, с Араратом Мирзояном был сделан акцент на том, что демократия находится под угрозой посягательства на суверенитет Республики Армения, спикер парламента Люксембурга и министр иностранных дел Республики Армения подчеркнули, что проблемы в этом вопросе сохраняются и делают активное сотрудничество с партнерами-единомышленниками императивом дня.
Министр Мирзоян поблагодарил парламент Люксембурга за принципиальную, справедливую позицию и поддержку по приоритетным для Армении вопросам, в том числе гуманитарным.
Глава МИД РА представил последние события, касающиеся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе. Своевременно были отмечены подходы РА к ключевым вопросам проекта соглашения о регулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, которые основаны на фундаментальных принципах, хорошо известных цивилизованному миру. Министр иностранных дел РА подчеркнул важность сдерживания шагов, направленных на дестабилизацию ситуации в регионе и продолжения переговорного процесса.
Арарат Мирзоян ответил на интересующие парламентариев вопросы, в том числе о разблокировке региональных каналов, партнерстве РА-ЕС, удовлетворении нужд и прав насильственно перемещенного армянского населения из-за этнических чисток в Нагорном Карабахе, обеспечении возвращения лиц, удерживаемых в Азербайджане. , а также другие вопросы.
Парламентарии высоко оценили решение правительства РА об открытии дипломатического представительства РА в Люксембурге, охарактеризовав его как выражение тесной дружбы.