Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ
Փետրվարի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Լյուքսեմբուրգ։ Կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին գործերի նախարար Քսավյե Բետելիի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև առկա ամուր քաղաքական երկխոսությունը, որը հիմնված է ընդհանուր արժեքների և շահերի վրա։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լյուքսեմբուրգում դիվանագիտական ներկայության՝ ռեզիդենտ գրասենյակի հաստատումը արտացոլում է Հայաստանի հանձնառությունը խթանել Լյուքսեմբուրգի հետ գործընկերությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող մի շարք հարցերի և նոր հավակնոտ օրակարգի զարգացման ուղղությամբ առկա մեխանիզմներն առավելագույն օգտագործելու հնարավորություններին։ Ի թիվս այլ հարցերի, ՀՀ ԱԳ նախարարը ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը:
Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարները քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել վերջին օրերի զարգացումները՝ անդրադառնալով նախօրեին ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին, որի արդյունքում հայկական կողմն ունեցել էր չորս զոհ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է կայուն Հարավային Կովկաս ունենալու ուղղությամբ ՀՀ ջանքերը, իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված փորձերը և միջազգային գործընկերների ներգրավվածությամբ դրանք զսպելու անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին տեղայակված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության կարևորությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրի նախագծին՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է  հիմնական՝  տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության սկզբունքները, որոնց հարցում երկկողմ հստակ ու աներկբա հանձնառությունը հրամայական է գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար։

On February 14, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan arrived on a working visit in Luxembourg. RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Xavier Bettel, Minister of Foreign Affairs of the Grand Duchy of Luxembourg.
The interlocutors noted with satisfaction the solid political dialogue between the two countries based on shared values and interests. Minister Mirzoyan emphasized that establishing a diplomatic presence in Luxembourg, a resident office, reflects Armenia's commitment to promoting partnership with Luxembourg in all areas of mutual interest.
Thoughts were exchanged on the perspectives of cooperation between Armenia and Luxembourg on bilateral and multilateral platforms. In this context, reference was made to several issues related to the RA-EU partnership and the possibilities of using the existing mechanisms to the maximum to develop a new, ambitious agenda. Among other topics, the RA Foreign Minister emphasized the importance of starting a dialogue on the liberalization of RA-EU visas.
The foreign ministers of Armenia and Luxembourg also discussed regional security issues. Ararat Mirzoyan presented to his colleague the developments of the last days, referring to the incident of another provocation and use of force by the armed forces of Azerbaijan in the village of Nerkin Hand, Syunik region, RA, as a result of which the Armenian side suffered four casualties. Ararat Mirzoyan emphasized RA's efforts to have a stable South Caucasus, attempts to destabilize the situation, and the need to curb them with the involvement of international partners. In this context, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia highlighted the importance of the activities of the EU observation mission located on the international border with Azerbaijan.
Referring to the draft agreement on regulating relations between Armenia and Azerbaijan, Minister Mirzoyan emphasized the main principles of territorial integrity and inseparability of borders, in which clear and unambiguous bilateral commitment is imperative to ensure progress in the process.