«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է համաձայնեցված կետ»․ վարչապետի խոսնակ
«Ի պատասխան պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների` լիազորված եմ հայտարարել. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործն է, և որևէ արտաքին ուժ իրավունք չունի միջամտել մեր երկրի ներքին գործերին:
Ինչ վերաբերում է տարածքային պահանջներին, Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու, երկու երկրների միջև սահմանազատման աշխատանքներն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացնելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաները երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա բացելու մասին:
Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է այս պայմանավորվածությունները` շարունակելով ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ինչը նույնպես հակասում է միջազգային հարթակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Միևնույն ժամանակ՝ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել Հայաստանի Հանրապետության 31 գյուղերի կենսական տարածքները: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում թշնամության խորացման ռազմավարությունը, ինչն ապակայունացման շարունակական սպառնալիք է:
Հայաստանը շարունակելու է խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքեր, և Ադրբեջանին կրկին առաջարկում է զորքերի ետքաշում՝ 1991 թվականի սահմանագծի նկատմամբ, ինչը տարածաշրջանում կայունության ու փոխադարձ վստահության անկյունաքարային քայլ կլինի:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է արդեն իսկ համաձայնեցված կետ, համաձայն որի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որևէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար:
Կրկնում ենք` Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն իսկ համաձայնության են եկել այս կետի շուրջ, և պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտարարությունները հակասում են այս պայմանավորվածությանը նույնպես»:

"There is an agreed point in the project being negotiated between Armenia and Azerbaijan." Prime Minister's Spokesman
Nazeli Baghdasaryan, the spokesperson for the RA Prime Minister, writes on his Facebook page.
"In response to several announcements from the official Baku, I am authorized to announce. The legislation of the Republic of Armenia is its internal affairs, and no foreign power has the right to interfere in our country's internal affairs.
As for territorial claims, Armenia adheres to the agreements reached with Azerbaijan on international platforms to recognize each other's territorial integrity based on the Alma-Ata Declaration, to carry out border demarcation works between the two countries based on the Alma-Ata Declaration, and to regional communications based on the countries' sovereignty, jurisdiction, equality, and opening based on the principles of reciprocity.
Azerbaijan regularly violates these agreements by continuing aggressive rhetoric, using force, and threatening force, contradicting the written agreements reached on international platforms.
At the same time, Azerbaijan continues to keep the vital territories of 31 villages in the Republic of Armenia under occupation. All this shows that Azerbaijan continues the strategy of deepening hostility in the region, which is a continuous threat of destabilization.
Armenia will continue its peace-building efforts and again offer Azerbaijan the withdrawal of troops to the 1991 border, a cornerstone step for stability and mutual trust in the region.
As for the peace treaty, there is an already agreed clause in the draft negotiated between Armenia and Azerbaijan, according to which the parties cannot refer to their legislation to refuse to fulfill any provision of the peace treaty.
We repeat: Armenia and Azerbaijan have already reached an agreement on this point, and the statements from official Baku contradict this agreement as well."