Միրզոյանն ու Բորելն անդրադարձել են սահմանային սադրանքին
Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ Գործըկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ փետրվարի 13-ին կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի առանձնազրույցը։
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին, ՀՀ-ում ժողովրդավարական զարգացումներին, ինչպես նաև վերջին շրջանում գործընկերությունը նոր ուղղություններով զարգացնելու նպատակով համատեղ իրականացված քայլերին ու առկա հեռանկարներին։
Քննարկվել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել նույն օրն առավոտյան Ադրբեջանի կողմից առավոտյան ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այս միջադեպը հերթական անգամ ի ցույց է դնում այն, որ Ադրբեջանը սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար պատրվակեր է փնտրում է և շարունակաբար փորձում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ ու անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների՝ բանակցությունները վերսկսելու ջանքերը:

Мирзоян и Боррель коснулись пограничной провокации
В преддверии заседания Делового совета РА-ЕС в Брюсселе 13 февраля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и вице-президент Еврокомиссии, Верховный представитель Совета ЕС по иностранным делам Жозеп Боррель провели частную беседу.
Состоялся обмен мнениями по вопросам повестки дня партнерства РА-ЕС. Был отмечен процесс реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, демократические развития в РА, а также недавно осуществленные совместные шаги и существующие перспективы развития партнерства в новых направлениях.
Обсуждались также вопросы безопасности на Южном Кавказе.
В тот же день был упомянут инцидент с очередной провокацией и применением силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникского марза РА. Глава МИД РА подчеркнул, что этот инцидент еще раз показывает, что Азербайджан ищет предлоги для пограничной эскалации и постоянно пытается сорвать усилия сторон, заинтересованных в стабильности и безопасности Южного Кавказа, по возобновлению переговоров.
Подчеркнута сдержанность дальнейших шагов, направленных на дестабилизацию ситуации на Южном Кавказе.