ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Ներքին Հանդի ուղղությամբ ադրբեջանական կողմնի սադրանքին, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Փետրվարի 13-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի, Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման արդյունքում հայկական կողմն ունի 4 զոհ և մեկ վիրավոր:
Չնայած ՀՀ իրավասու մարմինների` փետրվարի 12-ի հաղորդագրությանը, որը նույն օրն ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված կադրերը և տեղեկությունները, թե Կապանի հատվածում ՀՀ դիրքապահներն ադրբեջանցի զինվորի են վիրավորել, հետաքննվում են, ադրբեջանական կողմը փետրվարի 13-ի առավոտյան ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել։ Սա ի ցույց է դնում, որ սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար Ադրբեջանը փնտրում է պատրվակներ:
Ուժի կիրառման այս գործողություններին նախորդել էին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ռազմատենչ հայտարարությունները, ինչպես նաև վերջին օրերի տեղեկատվական-քարոզչական նախապատրաստական աշխատանքները: Ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակաբար փորձ է անում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ և անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների ջանքերը՝ վերսկսելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցութունները:
Խստրեն դատապարտում ենք ռազմական սադրանքների դիմելու ադրբեջանական այս գործողությունները, կոչ ենք անում զերծ մնալ իրավիճակն ապակայունացնող քայլերից և վերադառնալ բանակցությունների: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք հայկական կողմի նախորդիվ հնչեցրած առաջարկները` իրականացնելու սահմանային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հուսալի միջոցառումներ»։

Azerbaijan is looking for excuses for escalations. MFA
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has issued a statement referring to the provocation of the Azerbaijani side in the direction of the Inner Hand, which states explicitly:
"On the morning of February 13, the Armenian side had four dead and one wounded as a result of the repeated provocation and use of force by the Azerbaijani armed forces in the area of Nerkin Hand settlement of the Kapan enlarged community, the Syunik region of the Republic of Armenia.
Despite the February 12 message of the RA competent authorities, which is being investigated, and the footage and information published by the Azerbaijani media on the same day that RA guards injured an Azerbaijani soldier in the Kapan area, the Azerbaijani side carried out aggressive actions on the morning of February 13. This shows that Azerbaijan is looking for excuses to carry out border escalations.
These actions of using force were preceded by belligerent declarations of Azerbaijan's military and political leadership, as well as informational and propaganda preparations of the last days. The Azerbaijani leadership is continuously trying to abort the efforts of actors interested in the stability and security of the South Caucasus to resume the negotiations aimed at normalizing relations between Armenia and Azerbaijan.
We strongly condemn these actions of Azerbaijan resorting to military provocations; we call to refrain from steps that destabilize the situation and to return to negotiations. Once again, we reaffirm the proposals made by the Armenian side to implement reliable measures to increase border security."