Խաչատուրյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևին:
Ողջունելով հյուրին նախագահը շնորհավորել է նրան նշանակման կապակցությամբ և արդյունավետ աշխատանք մաղթել նոր պաշտոնում:
Բակիտժան Սագինտաևը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և շնորհավորական խոսքերի համար նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում իր ջանքերը կներդնի համագործակցության հետագա զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժի իրականացման և ընդլայնման վերաբերյալ հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Միության շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և համաձայնագրերի լիարժեք կյանքի կոչման հնարավորությունների մասին:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են էներգետիկ անվտանգության, բարձր տեխնոլոգիաների, միության անդամ երկրների միջև առևտրաշրջանառության, հաղորդակցության ուղիների անխոչընդոտ գործունեության և այլ ոլորտներում համագործակցության խթանման կարևորությանը:
Երկուստեք շեշտվել է միության անդամ երկրների միջև տնտեսական կապերի համաչափ զարգացման, ինչպես նաև գործարար շրջանակների միջև առկա շփումների խորացման ու նոր կապերի հաստատման ուղղությամբ քայլերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:

Хачатурян принял председателя коллегии Евразийской экономической комиссии
Президент Республики Ваагн Хачатурян принял председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии Бакитжана Сагинтаева.
Приветствуя гостя, президент поздравил его с назначением и пожелал плодотворной работы на новой должности.
Бакитжан ​​Сагинтаев, поблагодарив за прием и поздравительные слова, отметил, что будет вкладывать свои усилия в дальнейшее развитие сотрудничества в качестве председателя коллегии Евразийской экономической комиссии.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с реализацией и расширением экономического потенциала ЕАЭС. Состоялся обмен мыслями о возможностях полной реализации соглашений и договорённостей, достигнутых в рамках Союза.
В ходе беседы стороны обсудили важность развития сотрудничества в сфере энергетической безопасности, высоких технологий, товарооборота между государствами-членами Союза, беспрепятственной работы каналов связи и других сферах.
Обе стороны подчеркнули необходимость пропорционального развития экономических связей между государствами-членами Союза, а также необходимость углубления существующих контактов и установления новых связей между деловыми кругами.