Միրզոյանը և Բորելը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով
Փետրվարի 12-13-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում՝ մասնակցելու ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստին։ ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև Բելգիայի ԱԳ նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը կկայանա փետրվարի 13-ին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի մասնակցությամբ։
Հանդիպման օրակարգը ներառում է հարցերի լայն շրջանակ։ Կքննարկվեն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում իրականացված բարեփոխումների և դրանց արդյունքների մասով։ Կդիտարկվեն նաև տարբեր ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով ներկայիս առաջնահերթություններն ու առկա մարտահրավերները։ Քննարկվելու են նաև անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանային հարցեր։
Հանդիպման արդյունքներով Արարատ Միրզոյանը և Ժոզեպ Բորելը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով, որը ԵՄ խորհրդի կողմից ուղիղ կհեռարձակվի Երևանի ժամանակով 17:00-ին։

Мирзоян и Боррель проведут совместную пресс-конференцию
12-13 февраля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян будет находиться с рабочим визитом в Брюсселе для участия в V заседании Совета партнерства РА-ЕС. Министр иностранных дел РА Мирзоян также проведет встречи с министром иностранных дел Бельгии и другими высокопоставленными чиновниками.
13 февраля состоится V-е заседание Совета партнерства РА-ЕС с участием министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и вице-президента Европейской комиссии, Верховного представителя ЕС в Европейском Союзе Жозепа Борреля.
В повестку дня заседания включен широкий круг вопросов. Будет обсужден процесс реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, в том числе осуществляемые в РА реформы и их результаты. Будут также рассмотрены перспективы углубления партнерства РА-ЕС в различных сферах с учетом текущих приоритетов и существующих задач. Также будет обсуждена ситуация с безопасностью на Южном Кавказе и региональные вопросы.
По итогам встречи Арарат Мирзоян и Жозеп Боррель проведут совместную пресс-конференцию, которая будет транслироваться в прямом эфире в 17:00 по ереванскому времени.