Ռուս խաղաղապահների տեղակայման պայմանները քննարկվում են միայն ադրբեջանական կողմի հետ. Գալուզին
«Հիմա Ղարաբաղն ինտեգրվում է Ադրբեջանի իրավական դաշտին։  Ցավոք, ղարաբաղահայության մեծ մասը լքել է տարածաշրջանը։ Դա նրանց ծանր, բայց կամավոր ընտրությունն էր։  Այս առումով կարևոր է պայմաններ ստեղծել նրանց վերադարձի համար, ովքեր կցանկանան դա անել՝ պատշաճ կերպով կապահովվի նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը: Պատրաստ ենք  աջակցություն ցուցաբերել այդ գործընթացին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գծով, որի ներկայությունը մեծ նշանակություն ունի»: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Դիվանագետի խոսքով, հաշվի առնելով Ղարաբաղում իրավիճակի արմատական փոփոխությունը՝ մեր խաղաղապահների տեղակայման պայմանները քննարկվում են միայն ադրբեջանական կողմի հետ։
«Հարկ է նշել, որ մեր երկխոսությունը գործընկերների հետ կրում է կառուցողական բնույթ։  Բոլոր ծագող հարցերը լուծում ենք փոխադարձ ընդունելի ձևով։ Ինչ վերաբերում է 2025 թվականի նոյեմբերից հետո ռուսական խաղաղապահ զորակազմի լիազորությունների երկարաձգմանը, ապա դա կախված կլինի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից, նրանց հետագա ներկայության պահանջարկից և Բաքվի հետ համապատասխան պայմանավորվածություններից»,- ասել է Գալուզինը:

Условия размещения российских миротворцев обсуждаются только с азербайджанской стороной. Галузин
«Сейчас Карабах интегрируется в правовое поле Азербайджана. К сожалению, большая часть карабахских армян покинула регион. Это был их трудный, но добровольный выбор. В связи с этим важно создать условия для возвращения желающих, обеспечив должным образом их права и безопасность. Мы готовы оказать поддержку этому процессу, в том числе и российских миротворческих сил, присутствие которых имеет большое значение». Об этом заявил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин в интервью ТАСС.
По словам дипломата, учитывая радикальное изменение ситуации в Карабахе, условия размещения наших миротворцев обсуждаются только с азербайджанской стороной.
«Следует отметить, что наш диалог с партнерами носит конструктивный характер. Все возникающие вопросы мы решаем взаимоприемлемым способом. Что касается продления полномочий российских миротворческих войск после ноября 2025 года, то это будет зависеть от ситуации в регионе, востребованности их дальнейшего присутствия и соответствующих договоренностей с Баку", - сказал Галузин.