Հայաստանը բարձր է գնահատում Իրանի հստակ դիրքորոշումը ՀՀ սահմանների հարցում
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային տոնի՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով, որում, մասնավորապես, ասել է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 45-ամյակի կապակցությամբ։
Հայաստան-Իրան հարաբերություններն ունեն բազմադարյա պատմություն՝ հիմնված փոխադարձ վստահության, հարգանքի և անկեղծ բարեկամության վրա: Ուզում եմ գոհունակությամբ արձանագրել մեր երկրների միջև ակտիվ երկխոսությունը, ինչը նպաստում է Հայաստան-Իրան փոխգործակցության կայուն զարգացմանը:
Մեր երկրների կառավարությունները դրսևորում են անհրաժեշտ քաղաքական կամք և գործադրում են բոլոր ջանքերը՝ քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները և միջպետական համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ: Ասվածի վառ ապացույցն է մեր երկկողմ հարաբերությունների հագեցած օրակարգը:
Ողջունում ենք իրանական ընկերությունների հետաքրքրվածությունն ու գործնական ներգրավվածությունը Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող նախագծերը կյանքի կոչելու գործում: Չափազանց կարևորում ենք նաև Հայաստանի և Իրանի ղեկավարների, ինչպես նաև մեր գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների միջև հաստատված սերտ շփումներն ու կառուցողական համագործակցությունը:
Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ հաջորդ շաբաթ Իրանի նախագահի տեղակալ հարգարժան Դավուդ Մանզուրի և իմ համանախագահությամբ Թեհրանում կկայանա հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը: Վստահ եմ, որ նիստի շրջանակներում հնարավորություն կունենանք քննարկել առանցքային մի շարք հարցեր, ամփոփել կատարված աշխատանքը, ինչպես նաև նախանշել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հեռանկարային նոր ծրագրեր:
Իրանը մեզ համար կարևոր գործընկեր է, որի հետ ունեցած բարեկամական և կառուցողական հարաբերությունները ոչ միայն բարիք են ստեղծում մեր ժողովուրդների համար, այլև լրջագույն գործոն են ողջ տարածաշրջանում կայունություն ու զարգացում ապահովելու համար: Այս համատեքստում կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ մեր կառավարությունը բարձր է գնահատում Իրանի բարձրագույն ղեկավարության հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության վերաբերյալ:
Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բարեկամ Իրանի ժողովրդին: Լիահույս եմ, որ պատմական հնարավորություն ունենք համատեղ ջանքեր գործադրել և պատրաստ ենք դրանք գործադրել՝ մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացման ուղղությամբ՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության»:

Армения высоко ценит четкую позицию Ирана относительно границ РА
Вице-премьер-министр Мгер Григорян принял участие в мероприятии, организованном по случаю Национального дня Исламской Республики Иран, 45-летия победы Исламской революции, в ходе которого выступил с поздравительным посланием, в котором, в частности, сказал:
"Горячо поздравляю дружественный народ Исламской Республики Иран по случаю 45-летия победы Исламской революции.
Отношения Армения-Иран имеют многовековую историю, основанную на взаимном доверии, уважении и искренней дружбе. Хочу с удовлетворением отметить активный диалог между нашими странами, который способствует стабильному развитию армяно-иранского сотрудничества.
Правительства наших стран проявляют необходимую политическую волю и прилагают все усилия для расширения политических отношений на высоком уровне и межгосударственного сотрудничества. Полная повестка наших двусторонних отношений является ярким тому подтверждением.
Приветствуем интерес и практическое участие иранских компаний в реализации стратегически важных для Армении проектов. Мы также придаем большое значение тесным контактам и конструктивному сотрудничеству, установившимся между руководителями Армении и Ирана, а также нашими исполнительными и законодательными органами власти.
Хотел бы сообщить Вам, что на следующей неделе в Тегеране под сопредседательством вице-президента Ирана Давуда Манзура и меня состоится очередное заседание армяно-иранской межправительственной совместной комиссии. Уверен, что в рамках заседания у нас будет возможность обсудить ряд ключевых вопросов, подвести итоги проделанной работы, а также наметить новые перспективные программы, представляющие взаимный интерес.
Иран является для нас важным партнером, дружественные и конструктивные отношения с которым не только приносят пользу нашим народам, но и являются серьезным фактором обеспечения стабильности и развития во всем регионе. В этом контексте считаю важным подчеркнуть, что наше правительство высоко ценит четкую позицию высшего руководства Ирана относительно территориальной целостности Республики Армения и неразрывности ее границ.
Пользуясь случаем, еще раз поздравляю дружественный народ Ирана. Я искренне надеюсь, что у нас есть историческая возможность предпринять совместные усилия, и мы готовы приложить их в направлении углубления наших дружественных отношений на благо благополучия армянского и иранского народов и регионального мира».