Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի ջանքերը
Փետրվարի 9-ին Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի հետ: ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է ֆրանսիացի գործընկերոջը Ֆրանսիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ՝ անդրադառնալով  թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հարթակներում համատեղ սերտ փոխգործակցության հեռանկարներին։
Անդրադառնալով երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերին՝ գոհունակությամբ նշվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և ընդգծվել բազմաոլորտ համագործակցության հետագա ամրապնդման պատրաստակամությունը։ Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախարարներն անդրադարձել են առաջիկայում նախանշվող բարձրաստիճան միջոցառումներին։
Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆան Սեժուրնեն մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի շուրջ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Եվրոպական միության հետ ինտենսիվ խորացող երկխոսությունը, որը զարգանում է նաև նոր ուղղություններով՝ միտված ՀՀ քաղաքացիների համար շոշափելի արդյունքների ապահովմանը։
Մանրամասն քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել տարածաշրջանում կայունության ու խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առանցքային սկզբունքները, մասնավորապես՝ տարածքային ամբողջականության և սահմանների անքակտելիության, ինքնիշխանության անվերապահ հարգման կարևորությունը, ինչպես նաև սահմանազատման հետագա գործընթացն Ալմա-Աթայի հռչակագրի ու ԽՍՀՄ ամենաթարմ ու լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա իրականացնելու համար առավել որոշակիություն ապահովելու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի առանձնահատուկ ուշադրությունն ու ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարմանը, ինչպես նաև արդար ու կայուն խաղաղության հաստատմանը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական ծրագրերին առնչվող հարցերի շուրջ։

Мирзоян высоко оценил усилия Франции
9 февраля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Париже с министром Европы и иностранных дел Франции Стефаном Сежурне. Министр иностранных дел РА Мирзоян поздравил своего французского коллегу с вступлением в должность министра иностранных и европейских дел Франции.
Собеседники подробно обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, обдумав перспективы совместного тесного взаимодействия как на двусторонней, так и на многосторонней площадках.
Касаясь вопросов двусторонней повестки дня, с удовлетворением был отмечен политический диалог на высоком уровне и подчеркнута готовность к дальнейшему укреплению многосекторального сотрудничества. Министры Армении и Франции коснулись предстоящих мероприятий высокого уровня.
Арарат Мирзоян и Стефан Сежурне также обменялись идеями по повестке партнерства РА-ЕС. Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул интенсивно углубляющийся диалог с Европейским Союзом, который также развивается по новым направлениям, направленным на обеспечение ощутимых результатов для граждан Республики Армения.
Подробно обсуждались вопросы, связанные с ситуацией безопасности на Южном Кавказе. Министр иностранных дел Республики Армения представил своему французскому коллеге видение Республики Армения относительно установления стабильности и мира в регионе. Арарат Мирзоян подчеркнул ключевые принципы в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений, в частности, важность территориальной целостности и неразделимости границ, безусловного уважения суверенитета, а также необходимость обеспечения большей определенности для реализации дальнейшего процесса. делимитации границ на основе Алма-Атинской декларации и новейших легитимных карт СССР.
Министр иностранных дел РА высоко оценил особое внимание и усилия Франции, направленные на преодоление вызовов безопасности на Южном Кавказе, а также установление справедливого и стабильного мира. Состоялся обмен мнениями по вопросам, связанным с региональными транспортными и экономическими программами.