Միրզոյանը շեշտել է Հայաստանի ՄՔԴ-ին անդամակցության առաջնահերթություններն ու ակնկալիքները
Փետրվարի 8-ին Հաագայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի մասնակից պետությունների վեհաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ։
Պայվի Կաուկորանտան շնորհավորել է Հայաստանին Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցության կապակցությամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել դատարանի հիմնադիր փաստաթղթի՝ Հռոմի Ստատուտի կիրարկման ուղղությամբ իրականացվող և անհրաժեշտ հետագա քայլերի շուրջ՝ կարևորելով վեհաժողովի հետ սերտ փոխգործակցությունը։
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՄՔԴ-ին անդամակցության հարցում ՀՀ առաջնահերթություններն ու ակնկալիքները, որոնք հնչեցվել էին նաև ՀՀ անդամակցությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառման ժամանակ, և համահունչ են ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, անպատժելիության դեմ պայքարի համամարդկային սկզբունքներին։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ով ներկայացրել է ՀՀ օրենսդրությունը Ստատուտի հետ ներդաշնակեցման ուղղությամբ նախաձեռնված քայլերի մանրամասները։

Mirzoyan emphasized the priorities and expectations of Armenia's membership in the ICC.
On February 8, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with the Assembly of States Parties President to the International Criminal Court, Paivi Kaukoranta, in The Hague.
Paivi Kaukoranta congratulated Armenia on its membership in the International Criminal Court. The interlocutors exchanged ideas on implementing the court's founding document, the Rome Statute, and the necessary further steps, emphasizing close cooperation with the Assembly.
Minister Mirzoyan emphasized the priorities and expectations of Armenia regarding the membership of the ICC, which were also voiced during the official event dedicated to the membership of the Republic of Armenia and are in line with the universal principles of democracy, the rule of law, and the fight against impunity.
Yeghishe Kirakosyan, the RA representative for international legal issues, also participated in the meeting and presented the steps to harmonize RA legislation with the Statute.